V naší bohaté zemi nemají děti peníze na obědy, šokují levicové političky

31.07.2013 12:53 | Zprávy

Rodina je důležitá a je nezbytná pro přežití lidstva. Nebude-li existovat, přežití lidské kultury bude ohroženo. Je základem, ať se nám to líbí či nikoliv - to jsou slova papeže Františka. Zopakoval sice všem známé věci, ale... do jaké míry podporuje stát rodiny, které jsou jeho základní stavební buňkou? O to se zajímaly ParlamentníListy.cz.

V naší bohaté zemi nemají děti peníze na obědy, šokují levicové političky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přejmenování ZŠ Interbrigády na Základní školu Antonína Čermáka. Český rodák Antonín Čermák byl starostou Chicaga

„Rodina je důležitá nejenom v evangelizaci nového světa. Je důležitá a nezbytná pro přežití lidstva. Nebude-li existovat rodina, přežití lidské kultury bude ohroženo. Rodina je základem, ať se nám to líbí či nikoliv,“ tak zní přesný překlad nedávných slov papeže Františka při jeho cestě po Jižní Americe. Nedá se jim nic vytknout, ale jaká je praxe? Jsou podmínky pro rodiny u nás nastavené tak, aby mohly dobře fungovat? ParlamentníListy.cz oslovily hned několik politiků, napříč politickým spektrem - muže i ženy. Reagovaly nakonec ale jen dvě ženy, a to ze sociální demokracie. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková a mluvčí stínové vlády pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová-Tominová.   

 

Často zaznívají výtky o tom, že v současné době jsou na tom rodiny u nás mnohdy velmi špatně a živoří na hranici bídy. Zcela určitě se takových rodin v Česku najde dost, vypovídá o tom jak počet vyplácených sociálních dávek, tak i řada příběhů, se kterými se mnohdy i ParlamentnímListům.cz čtenáři svěřují. Zcela logicky hůře na tom budou rodiny žijící v regionech z vysokou nezaměstnaností. Takže - je v České republice rodina alespoň obstojně podporovaná?

V plodnosti jsme na tom špatně, a má to své důvody, upozorňuje Marksová-Tominová

„Myslím, že podpora rodin s dětmi je nedostatečná. Jedna celá oblast, která je velmi důležitá, se týká podmínek pro slaďování rodinného a profesního života. V ČR není dostatek veřejných zařízení péče o předškolní děti (jesle, školky) a rodiče malých dětí, zejména matky, téměř nemají možnost využívat flexibilních forem práce. Jak vyplývá ze srovnání s ostatními zeměmi EU, české matky jsou na tom celkově se slaďováním nejhůře ze všech. A jak je vidět, jsou si toho nejspíše vědomy, protože v míře plodnosti jsme na tom také špatně,“ reagovala pro ParlamentníListy.cz Marksová-Tominová, která se právě vrátila ze stáže ve Spojených státech amerických.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…