VIDEO Daniel Herman odhalil více o záležitosti Jiřího Bradyho. Byli jsme u toho

25.10.2016 10:37 | Zprávy

„Mám pocit, že protokol na Hradě dneska nefunguje,“ konstatoval v úterý na debatě v Malostranské besedě bývalý ředitel politického odboru prezidenta Václava Havla Pavel Fischer. Vina za poslední „lapsy“ na Hradě prý jednoznačně padá na hlavu hradního protokoláře Jindřicha Forejta.

VIDEO Daniel Herman odhalil více o záležitosti Jiřího Bradyho. Byli jsme u toho
Foto: Lucie Štěchová
Popisek: Veronika Sedláčková, Petr Fischer, Petr Brod a Daniel Herman na besedě na téma: Jde nám vztah s Německem do kopru?

Kauza neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu, která několik dní hýbe českou společností, rezonovala v pondělí v podvečer i na debatě „Jde nám vztah s Němci do kopru?“, kterou v Malostranské besedě uspořádal Institut pro křesťansko-demokratickou politiku ve spolupráci s Nadací Hannse Seidela.

Vedle bývalého ředitele politického odboru prezidenta Václava Havla a ředitele STEM Pavla Fischera a novináře Petra Broda se debaty zúčastnil i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), a tak moderátorka debaty, novinářka Českého rozhlasu Veronika Sedláčková, zavedla hned na úvod řeč na kauzu kolem neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu, kterému ho měl prezident Zeman slíbit a následně odepřít za to, že se jeho synovec – Daniel Herman – sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

Ministr kultury zdůraznil, že nejde ani tak o to, jestli někdo bude vyznamenán, neboť toto je výsostné právo prezidenta republiky. Hermana ale rozčiluje, že se státní vyznamenání jakožto úctyhodná státní instituce stala předmětem opravdu velmi nízkého handlu. „Jestliže bezmála devadesátiletého člověka, který přežil Osvětim a pochod smrti, někdo zve k cestě přes Atlantik, a potom, protože jeho synovec, který je shodou okolností ministrem kultury, se setká s dalajlámou, změní své stanovisko, tak to je velmi smutné,“ uvedl Herman.

Že by mu prezident Zeman vyhrožoval, to politik odmítá. Zeman prý pouze splnil svůj slib – tedy zrušil nominaci na státní vyznamenání pro jeho strýce poté, co se Herman sešel s dalajlámou. „Nikdy jsem to nechápal jako kšeftování. To je pro mě absolutně nepřijatelné. Pokud to tak chápal někdo jiný, je to pro mě stejně nepřijatelné,“ znovu podtrhl Herman.

Ministři Ťok a Mládek, kteří měli slyšet, jak prezident varuje Hermana před přijetím dalajlámy, ale popírají to, ti by se měli dle Hermana nad sebou zamyslet. „To je každého věc. Každý tím, co děláme nebo neděláme, říkáme či neříkáme, vypovídáme především sami o sobě,“ konstatoval ministr kultury.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Štěchová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…