Je smlouva TTIP příležitostí, nebo hrozbou? Ti, co o ní vědí něco bližšího, se většinou přiklánějí k tomu, že se za touto smlouvou skrývá nebezpečí – a tak se proti jejímu podpisu organizují protesty i petice. Pohled z druhé strany, s optimismem pro to, jaké klady by naopak nyní prý spíše démonizovaná smlouva mohla přinést (nejen) do českých luhů a hájů, se pokusilo podat tento týden v pátek v Evropském domě hned několik zainteresovaných lidí.
Nutno dodat, že dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) je pokládána například zakladateli CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU – především za šanci. Jde jen prý o to, aby byla dostatečně ambiciózní a vyvážená. Dokonce prý mnozí podnikatelé očekávají pozitivní přínosy pro evropskou ekonomiku v zájmu posílení konkurenceschopnosti a vytváření nových pracovních příležitostí.
TTIP – hozené záchranné lano, říká Vladimír Dlouhý
„Spuštění TTIP je něco jako reforma. Pokles produktivity práce v Evropě trvá již 30 let. Starý kontinent proto potřebuje záchranné lano v podobě konkurence – i když samozřejmě musí být hozeno za dobře definovaných podmínek. Dá se ale též říci, že smlouva TTIP je též jakýmsi aktivním projevem pudu sebezáchovy Spojených států,“ řekl během diskuse prezident České hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Přidal pak několik čísel, které se mohou pod uzavřením pro mnohé spíše kontroverzní smlouvy skrývat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová