Vladimír Dlouhý vyjmenoval klady TTIP. Nestrašme Amerikou, nebuďme z ní podělaní, zaznělo též

15.05.2015 18:00 | Zprávy

TTIP je prý něco jako reforma. Poněvadž pokles produktivity práce v Evropě trvá již 30 let, potřebujeme proto záchranné lano v podobě konkurence. I když – jak říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý – samozřejmě musí takové lano být hozeno za dobře definovaných podmínek. A padala i další pozitiva, kterých by si měli lidé i v ČR prý všímat.

Vladimír Dlouhý vyjmenoval klady TTIP. Nestrašme Amerikou, nebuďme z ní podělaní, zaznělo též
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý

Je smlouva TTIP příležitostí, nebo hrozbou? Ti, co o ní vědí něco bližšího, se většinou přiklánějí k tomu, že se za touto smlouvou skrývá nebezpečí – a tak se proti jejímu podpisu organizují protesty i petice. Pohled z druhé strany, s optimismem pro to, jaké klady by naopak nyní prý spíše démonizovaná smlouva mohla přinést (nejen) do českých luhů a hájů, se pokusilo podat tento týden v pátek v Evropském domě hned několik zainteresovaných lidí.

Nutno dodat, že dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) je pokládána například zakladateli CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU – především za šanci. Jde jen prý o to, aby byla dostatečně ambiciózní a vyvážená. Dokonce prý mnozí podnikatelé očekávají pozitivní přínosy pro evropskou ekonomiku v zájmu posílení konkurenceschopnosti a vytváření nových pracovních příležitostí.

TTIP – hozené záchranné lano, říká Vladimír Dlouhý

„Spuštění TTIP je něco jako reforma. Pokles produktivity práce v Evropě trvá již 30 let. Starý kontinent proto potřebuje záchranné lano v podobě konkurence – i když samozřejmě musí být hozeno za dobře definovaných podmínek. Dá se ale též říci, že smlouva TTIP je též jakýmsi aktivním projevem pudu sebezáchovy Spojených států,“ řekl během diskuse prezident České hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Přidal pak několik čísel, které se mohou pod uzavřením pro mnohé spíše kontroverzní smlouvy skrývat.

Každé rodině v EU prý TTIP přinese 545 euro ročně

„Zpracovávaly se určité modelové příklady toho, jak se odrazí přínos smlouvy TTIP – třeba na HDP v Evropě. Podotýkám, že jde o hrubý odhad, ale vychází z něj to, že by ročně mohlo díky této smlouvě přibýt do Evropské unie asi 119 miliard euro. Pokud se to přepočítá na jednotlivé rodiny, které v EU žijí, je to opět sice pouze modelově vypracované a spočítané – přesto výhodné. Pro každou rodinu by to přineslo zhruba 545 euro ročně navíc,“ uvedl dále Dlouhý. Jak dodal, domnívá se navíc, že uzavřením smlouvy by se mohla nastartovat ekonomika také i ve zbytku světa – takže prospěch by to přineslo nakonec všem. Připustil však, že z počátku mohou nastat problémy, pokud se včas nepřizpůsobí některým menším a středním podnikům. Jestliže je však prý překonají, mělo by se jim to rozhodně vyplatit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

vozidla UA bez STK

Pane ministře Kupko, jak dlouho ještě hodláte tolerovat provoz ukrajinských vozidel bez technických kontrol na území české republiky? Myslíte, že se chováte s péčí řádného hospodáře? Stanice STK jsou kapacitně připraveny provést kontroly UA vozidel, ale vy evidentně tolerujete jednu skupinu cizích...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…