Vstal ve čtyři ráno. A pomohl městu, kterému hrozila zkáza

27.05.2012 21:13 | Zprávy

PŘÍBĚH Hrádek nad Nisou, malé osmitisícové město na Liberecku, má zajímavou polohu. Leží na hranici tří států – Česka, Německa a Polska. I díky tomu se hrádecký starosta Martin Půta setkal s politiky, ke kterým se nedostanou starostové i mnohem větších měst.

Vstal ve čtyři ráno. A pomohl městu, kterému hrozila zkáza
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rozvodněná řeka, ilustrační foto

V Hrádku se za jeho působení objevili nejen čeští premiéři Vladimír Špidla a Mirek Topolánek, ale i polští Lezsek Miller a Donald Tusk. Nejznámější jsou německé politické persony – Gerhard Schröder, Angela Merkelová a dokonce i Helmuth Kohl. Blízkost našich sousedů se projevila i v Půtově soukromém životě. Svoji manželku poznal na městském úřadě nedaleké polské Bogatynii. Zas až tak skvělou polohu Hrádek ale nemá. Leží totiž – jak ostatně z názvu vyplývá - na řece Nise. A ta způsobila starostovi, ale hlavně obyvatelům města - těžké chvíle před dvěma roky v srpnu 2010.

„V sobotu 7. srpna 2010 mě probudili ve čtyři ráno. Ve Václavicích u Hrádku byly první zatopené sklepy,“ vzpomíná pro ParlamentníListy.cz na osudný den Martin Půta. Že se valí velká povodeň, si uvědomil o dvě hodiny později na Kristýně, což je vodní nádrž ležicí kousek u bodu Trojzemí, kde se stýkají hranice tří států. „Sledovali jsme louku, po které přitékala voda. Začal jsem se bavit s nájemcem místní hospody a povídal mu, aby neriskoval a evakuoval lidi. On mi namítal, že to je nesmysl, že se k nim voda nemůže dostat. Po zhruba minutovém rozhovoru jsme se otočili, a na louce bylo o půl metru vody více než předtím. To jsem si už říkal, že jde o velký průšvih,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz.

Následující hektický sled událostí má slitý pouze v útržkovité vzpomínky. „Pak už jsem byl v jednom kole, den trval 48 hodin. Lidi v Hrádku začala voda nebezpečně ohrožovat od 11. hodiny, a až do sedmi večer Nisa stále stoupala až do čtyřmetrové výše,“ upřesnil.

Klaus byl v koloně, na kterou se údajně valila velká voda

Další krizová situace nastala druhý den odpoledne. Roznesla se fáma, že se protrhly nedaleké přehrady Fojtka a Mlýnice. Osobně jsem v té chvíli byl v koloně novinářů doprovázející prezidenta Václava Klause při prohlídce povodňových škod. Zrovna jsem stáli před Chrastavou, dalším městem postiženým ničivým živlem. Auta se řítily v protisměru pryč a volali na nás. „Otočte to, řítí se na nás voda z přehrady.“ Kolona se zastavila a nevěděla co dál. V té chvíli totiž přestala fungovat i patrně přetížená mobilní síť. Nakonec se ukázalo, že jde o fámu a prezident i my jsme přežili. Podobné okamžiky hrůzy zažívali i v nedalekém Hrádku. „Měl jsem spoustu telefonátů, kde jsem fámu vyvracel,“ konstatoval Půta. A poslali patnáct set městských esemesek, že tato informace není pravdivá.

Ničivé povodně způsobily v Libereckém kraji škody za osm miliard korun a vyžádaly si pět lidských životů. V Hrádku vodní živel zaplavil šest stovek domů, jedenáct z nich mu padlo za oběť. Zaplavena byla ale i škola, školka, zdravotní středisko. Poškozených bylo šest mostů a lávek a samozřejmě i silnice. Škody jen na obecním majetku vyčíslili v Hrádku na 236 milionů korun. V prvních hodinách starosta propadl malomyslnosti. „Když jsem viděl tu spoušt, myslel jsem, že budeme Hrádek obnovovat deset let,“ vzpomíná dále pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…