Zemanův zasvěcený exministr: Na Majdanu bylo vše úplně jinak. Víme, kdo to platil. Čeští novináři píší propagandistické žvásty

20.06.2014 7:07 | Zprávy

REPORTÁŽ Spolupráce, soužití nebo konfrontace? Co z toho platí pro vztahy Evropské unie a Ruské federace? To bylo tématem konference EU – Rusko, kterou ve čtvrtek uspořádalo sdružení Fontes Rerum. Podle řečníků EU nikdy nebyla a nebude globálním hráčem a ruský prezident Putin postavil svoji zemi na nohy, zachránil ji před rozpadem a navrátil ji mezi světové velmoci. A to prý Západu na rozdíl od éry slabého Jelcina vadí.

Zemanův zasvěcený exministr: Na Majdanu bylo vše úplně jinak. Víme, kdo to platil. Čeští novináři píší propagandistické žvásty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Mezi řečníky konference konané v Evropském domě v pražské Jungmannově ulici vystoupil například europoslanec za KSČM Jiří Maštálka, slovenský expremiér Ján Čarnogurský nebo bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. V publiku byl k zahlédnutí například právník Jiří Vyvadil nebo historik a expert na moderní ruské dějiny Emil Voráček z Akademie věd.

Bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský uvedl, že v současné době je schopné se USA mocensky postavit pouze Rusko. „Čína nikdy nebyla agresorem, nemá takové zájmy. Řeší pouze svůj ekonomický a hospodářský rozvoj,“ sdělil Čarnogurský.

Ve vztahu EU – Rusko je podle něho důležité zmínit, že Evropská unie nebyla a není žádným globálním hráčem. „Nestala se jím ani po rozšíření o země bývalého východního bloku,“ zdůraznil s tím, že pokud například ruský ministr zahraničí do Evropy někomu telefonuje, rozhodně to není šéf Komise José Barroso, ale spíše německý ministr zahraničí. Stejně tak prezident Putin nejčastěji mluví s německou kancléřkou Merkel.

Ján Čarnogurský také uvedl zajímavý postřeh, že Ruská federace nikdy Německu nepřipomínala nacistickou minulost. Naopak to prý dlouhou dobu činily některé západoevropské státy.

Evropská unie je podle Čarnogurského různorodá a jednotlivé členské země mají své specifické a často odlišné zájmy. Proto nemůže Evropa vystupovat ve všem jednotně, a proto nikdy globálním hráčem EU nebude.

Slovenský expremiér se také pozastavil nad tím, že evropské země nemají připravený žádný plán B pro případ, že by došlo k rozpadu Unie. V tom je prý odlišná Velká Británie, kde se o možných „plánech B“ už dlouho veřejně diskutuje. Ján Čarnogurský je členem prestižního Valdajského klubu, na jehož setkáních pravidelně diskutuje i prezident Ruské federace Vladimir Putin.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…