Máte, co jste chtěli. Školné, směje se Facebook studentům

10.06.2010 6:01 | Zprávy

Povolební situace s sebou kromě vyjednávání o vládě a ohlížení se za příčinami propadu levice přináší i paradox. Jak ukazují statistiky, byli to především mladí lidé, kteří prostřednictvím hlasovacích lístků přinesli volební úspěch pravicovým stranám. Když však nyní pravice začíná mluvit o naplňování svého programu, začínají se mladí voliči bouřit.

Máte, co jste chtěli. Školné, směje se Facebook studentům

Kamenem úrazu se stal programový bod, na němž se rámcově shodnou jak TOP 09, tak ODS a Věci veřejné - a to zavedení školného na českých vysokých školách. Na jeho zavedení (ve formě takzvaného odloženého školného) už se vyjednavači budoucí pravicové koalice usnesli. A mladým voličům z řad studentů se to nelíbí.

Stát nemá přenášet dluhy na studenty, zní na Facebooku

Facebooková skupina s názvem Nechceme školné na českých vysokých školách a s popisem Oficiální skupina proti zavedení školného na vysokých školách má v současnosti kolem 7,5 tisíce převážně mladých členů.

Její správci proklamují: „Přenášet zadluženost českého státu na mladé lidi, kteří povětšinou nemají vlastní stálý zdroj příjmu a chtějí se vzdělávat, není řešením." A upřesňují: „Jsme toho názoru, že nová politika má DLUHY STÁTU SNIŽOVAT a ne je PŘEVÁDĚT NA STUDENTY."

Už krátce po vyhlášení výsledků voleb se na stránce skupiny rozpoutala diskuse na téma: proč vlastně studenti volili strany, které už před volbami otevřeně prohlašovaly, že studium v budoucnu bude dostupné pouze těm, kteří si ho zaplatí?

„U studentů vyhraje TOPka a pak se diví, že zavádí školné. Proč někdo volí, když o tom ví hovno proboha. :-D," diví se například expresivně Michal Handlíř.

Mladí mají to, co chtěli, myslí si uživatelé Facebooku

Na stránce podobně zaměřené skupiny Nechceme zavedení školného na veřejných VŠ, která má 7 tisíc členů, upozorňuje například Jaruška Pifková: „To maj Ti mladí jak chtěli volit TOP 09 a ODS a VV... a tady to maj ... nechápu proč za to budem muset platit...myslim si, že plno lidí to ani neudělá a odejde dobrovolně kvuli tomu, že na to mit nebude... vsichni nejsou ze zámožných rodin. Úplně mě to naštvalo."

A Michal Stropek jí přizvukuje: „Jaruško, přesně mladý lidi v dnešní době jsou absolutně mimo realitu a jsou hrozně ovlivněný svými rodiči a jejich vyprávění o komunismu atd. ale že si budou muset platit školný, to si asi při volbě těchto stran neuvědomovali a to neni zdaleka všechno co nás čeká bude už jenom hůř, dobře už bylo!!!"

Rozpory ve volebním chování nejsou výjimečné, potvrzuje politolog

Přestože ve skupinách proti zavedení školného pravděpodobně mnoho voličů pravicových stran není, stejně by mohlo být s podivem, že paradoxně studenti vynesli do Poslanecké sněmovny ty strany, které se ve své programu opírají právě o školné.

Politolog Josef Mlejnek v souvislosti s podobnými rozpory v chování voličů už před časem pro ParlamentníListy.cz uvedl: „Volební chování a identifikace s určitou politickou stranou jsou úplně jiné než konkrétní rovina rozhodnutí o návrzích na zákony."

Potvrzuje tak to, že velká část voličů se při vhazování lístku do volební urny nerozhoduje na základě programových preferencí, ale svou roli mohou hrát zcela jiné faktory. Jako je například obliba konkrétního politika nebo snaha se prostřednictvím volby určité strany identifikovat s určitou sociální skupinou.

Související:
Pro začátek deset, za čas bude školné i dvacet tisíc korun, naznačil Matějů
Vitula: Na dvacetitisícové školné si vyděláte za léto
Další shoda ODS, TOP 09 a VV: Chceme školné pro vysokoškoláky
Drábek: Školné? Kolem dvaceti tisíc, aby lidé studium nezneužívali

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: az

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

9:24 Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

Povolební rozložení politických sil v Evropském parlamentu (EP) letos mohou rozhodnout hlasy od mlad…