3Dfactories: Zaplaví svět kvůli 3D tisku padělky hraček či uměleckých předmětů?

25.03.2014 15:25 | Zprávy

Studie řady analytických firem shodně předpovídají technologiím 3D tisku v nadcházejících letech enormní rozvoj. S větší dostupností 3D tiskových technologií je spojen také nárůst sporů v oblasti duševního vlastnictví. Podle průzkumu analytické společnosti Gartner může 3D tisk do roku 2018 způsobit v souvislosti s porušováním autorských práv ztráty až 100 miliard dolarů ročně. Stejný výzkum také předpokládá, že se v blízké budoucnosti objeví minimálně jedna velká výrobní firma ze západních ekonomik, která veřejně ohlásí krádež duševního vlastnictví.

3Dfactories: Zaplaví svět kvůli 3D tisku padělky hraček či uměleckých předmětů?
Foto: 3Dfactories
Popisek: 3Dfactories

Ochrana duševního vlastnictví a zdroje zisku pro autory

Autorská práva a duševní vlastnictví jsou ve světě chráněna zákony konkrétních států i dohodami nadnárodních organizací jako je například Světová obchodní organizace (WTO). Vynálezci a autoři svá díla a výrobky nejčastěji chrání patenty, autorským právem či registrováním průmyslového vzoru. Patent je zákonná ochrana vynálezců a zaručuje vlastníkovi patentu výhradní právo k průmyslovému využití vynálezu. Autorská díla, která jsou výsledkem tvůrčí činnosti jejich autora, pak obdobně chrání autorské právo (copyright). Design výrobků, tedy práva na jejich tvar, barvy, materiál či zdobení, jejich autoři nejčastěji chrání registrováním takzvaného průmyslového vzoru.

„Pro autory vynálezů i děl je zákonná ochrana v podstatě garantem jejich obživy. Vlastník patentu může vynález sám vyrábět, čímž jej zpeněží. Autor může také udělit souhlas k využívání vynálezu jiným subjektům formou licenční smlouvy, která zaručuje vlastníkovi autorských práv určitý zisk,“ dodává Jan Škopík, ze společnosti 3Dfactories, jež vyrábí 3D tiskárny. Výroba a nedovolené zneužití zákonem chráněných a registrovaných vynálezů či děl lze proto vnímat jako krádež.

3D tisk jako moderní nástroj pro porušování autorských práv?

Technologie 3D tisku mohou firmám i jednotlivcům ulehčit porušování práv duševního vlastnictví několika způsoby. 3D scannery dnes umožňují kopírování tvarů a struktur hotových výrobků. Přesný 3D scan objektu lze pak jednoduše převést do datových podkladů pro 3D tisk. Jakmile jsou tiskové podklady připravené, lze 3D objekt tisknout v libovolných velikostech a počtech. Jednoduché kopírování hotových výrobků na 3D tiskárnách je hrozbou i pro velké průmyslové koncerny, a to především v případech vzniku utajených velkovýroben falšovaného zboží.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Plzeňští celníci zajistili chráněné mořské koníky v prodejně potravin

22:31 Celní správa: Plzeňští celníci zajistili chráněné mořské koníky v prodejně potravin

Lahev s chráněnými mořskými koníky nalezli plzeňští celníci v rámci své běžné kontrolní činnosti.