Vizuálně podmanivý dokument vznikal bezmála 40 let a doprovází jej poetický komentář herečky Cate Blanchett. Její uhrančivý hlas klade otázky, jež lidstvo provázejí od nepaměti.
Na tvorbě unikátního dokumentu z roku 2016 se podílely významné osobnosti vědeckého světa, paleontologové, biologové, astrofyzici z prestižních pracovišť po celé Zemi. Terence Malick tak pokračuje v ohledávání kořenů existence člověka, které dostalo jasnou podobu v ceněném filmu Strom života.
Po projekci (31. srpna 2017 v pražské Lucerně a 1. září 2017 v brněnském planetáriu) bude následovat Q&A s manželi Šponerovými. Jejich hlavní výzkumné téma se týká původu života a vysvětlení samovolného vzniku prvních genetických molekul schopných samostatné darwinistické evoluce na planetě Zemi před čtyřmi miliardami let. Manželský pár sklízí v posledních letech slávu za „bitvy“ se zastánci starších teorií, kteří se novému vysvětlení dlouho bránili. Více k tématu rovněž v článku Na stopě původu života, který vyšel v druhém čísle časopisu A / Věda a výzkum.
Prof. Jiří Šponer patří mezi nejcitovanější české vědce a zabývá se strukturní dynamikou, funkcí a evolucí molekul nukleových kyselin pomocí nejmodernějších počítačových a teoretických metod. Interdisciplinární tematické rozkročení mu umožňuje právě počítačová chemie, na jejímž vývoji v oblasti studia nukleových kyselin se výrazně podílel. V roce 2014 mu Akademie věd ČR udělila prestižní cenu Praemium Academiae.
Dr. Judit Šponerová vede v laboratoři výzkum původu života. Výzkum laboratoře je základní a interdisciplinární, pohybuje se na pomezí fyzikální chemie, biochemie a molekulární biologie. Hlavním pracovištěm manželů Šponerových je Biofyzikální ústav AV ČR. Výzkum dlouhodobě financuje rovněž Grantová agentura ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva