Už po šestadvacáté připraví organizátoři v tomto krásném městě zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO hudební přehlídku evropského významu. Spojení atraktivního prostředí historického města a hudby mnoha žánrů vydobylo festivalu skvělé renomé. V unikátních prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov, ale i v dalších lokacích města s jedinečným geniem loci se uskuteční celkem 19 koncertů, na nichž vystoupí přední zahraniční i čeští interpreti.
Za uplynulých dvacet pět let své existence našel festival svou tvář a ustálil svůj dramaturgický formát. Vedle velkých operních galakoncertů patří do něj pořádání klasických symfonických a komorních koncertů na zámku, ale i open-air koncertů s přesahem do jiných žánrů. Spokojené reakce návštěvníků pořadatelé festivalu ujišťují o tom, že se tento koncept osvědčil, a proto bude minimálně pro nadcházející 26. festivalový také zachován. Největšími hvězdami letošního ročníku jsou bezpochyby sopranistka Angela Gheorghiu a tenorista Ramón Vargas. Společně vystoupí na zahajovacím galakoncertu v Pivovarské zahradě za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského. Na stejném místě pod širým nebem zazní v závěru festivalu Verdiho Requiem, dílo, jehož každé provedení je velkým hudebním svátkem. Festival přináší pestrý koktejl hudebních žánrů. Tradičně jsou na programu koncerty klasické hudby v prostorách hradu a zámku Český Krumlov. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost vyslechnout si krásnou hudbu v nádherných prostorách, které dohromady vykouzlí nezapomenutelný zážitek. Festival však nabídne i francouzský šanson, autentickou interpretaci, irskou tradiční hudbu, americký muzikál nebo crossover. Kromě koncertů festival připravil také program pro děti s podtitulem „energie nás baví“. Výjimečným zážitkem bude závěrečná barokní slavnost v unikátních kulisách zámecké zahrady. Pro návštěvníky tohoto večera bude připravena „iluminace zahrady“, koncert i slavnostní hostina s ohňostrojem.
Operní diva Angela Gheorghiu a sympatický Ramón Vargas
Letošní zahájení se uskuteční 14. července v Pivovarské zahradě a pořadatelé festivalu jej svěřili orchestru PKF – Prague Philharmonia, který má velké zkušenosti v doprovázení operních hvězd. Naše pozvání přijaly hned dvě – Angela Gheorghiu a Ramón Vargas, kteří jsou nejen kolegové, ale pojí je také dlouholeté přátelství. Operní diva Angela Gheorghiu poutá pozornost. Angela Gheorghiu, foto Cosmin Gogu; Ramón Vargas, foto Adolfo Butrón Dokáže být půvabná, svůdná, na jevišti neodolatelná i kontroverzní. Díky svému skvostnému hlasu a působivému jevištnímu projevu si vybudovala jedinečné postavení mezinárodní operní superstar. Její soprán je mnohými považován za
ten nejryzejší mezi současnými sopranistkami – „lehký jako pírko, sametový a kovový zároveň“. Na mezinárodní scéně debutovala v roce 1992 v Královské opeře v londýnské Covent Garden v opeře Bohéma. V témže roce se poprvé představila také v Metropolitní opeře v New Yorku a ve Vídeňské státní opeře. V roce 1994 zpívala poprvé titulní roli ve Verdiho Traviatě v Covent Garden, která jí přinesla obrovský úspěch. BBC odvysílala toto operní představení v přímém přenosu. Od té doby je Angela Gheorghiu jednou z nejžádanějších operních umělkyní. Sama říká: „Prostě žiju splněný sen. Nezasahujeme jen uši lidí, ale dostáváme se do jejich mysli. A občas se podaří zasáhnout i srdce. To jsou ty nejkrásnější chvíle naší kariéry.“
První exkluzívní smlouvu podepsala v roce 1995 se společností Decca. V roce 1998 následovala exkluzívní smlouva se společností EMI Classics, pro níž pěvkyně nazpívala řadu alb – v roce 2011 bylo vydáno DVD s Pucciniho operou Vlaštovka (živý přenos z Metropolitní opery, 2009) a Gounodovou operou Faust (Covent Garden, 2004), a v roce 2012 DVD s její hvězdnou rolí v Cileově opeře Adriana Lecouvreur (Covent Garden, 2010). V březnu 2014 společnost Warner Classics vydala výroční kolekci s názvem „Angela Gheorghiu – the Autograph Collection” obsahující 8 CD a 1 DVD. Všechna její CD byla přijata s mimořádným ohlasem u kritiky a získala za ně mnohá ocenění jako např. Gramophone Awards, Diapason d’Or Awards, Choc du Monde de la Musique ve Francii, Echo Award, USA Critics’ Award a další. V roce 2000 si Angela Gheorghiu zahrála titulní roli ve filmu Tosca, který režíroval Benoit Jacquot. Mezi její nejvýznamnější vystoupení z poslední doby se řadí velmi úspěšná provedení oper Vlaštovka a Komedianti v londýnské Královské opeře, Romeo a Julie na festivalu Choregies d’Orange a na Salcburském hudebním festivalu, a opery Faust v Metropolitní opeře v New Yorku a v londýnské Covent Garden. Když Gheorghiu zpívala v Bohémě v newyorské Metropolitní opeře, inscenace byla přenášena do kin pro publikum čítající přes půldruhého miliónu diváků. Výše uvedené vystoupení a recitály jen potvrdily postavení Angely Gheorghiu jako doslova milované operní hvězdy.
Ke svému krumlovskému vystoupení nám prozradila: „Český Krumlov jsem zatím ještě neměla možnost navštívit, ale i po 27 letech mé mezinárodní kariéry vždy velmi ráda poznávám nová místa a nové publikum. Těším se na vystoupení pod širým nebem v letní atmosféře údajně překrásného města a na setkání s krumlovským publikem, navíc budu zpívat s mým úžasným kolegou a dobrým přítelem Ramónem Vargasem. Velmi ráda s ním zpívám, patří mezi mé nejoblíbenější tenoristy. A navíc vystoupíme s PKF – Prague Philharmonia, se kterou jsem spolupracovala na konci loňského roku v Praze při nahrávání mého nového sólového alba veristických árií, které vyjde na podzim tohoto roku pod názvem Eternamente (Navždy) u společnosti Warner Classics & Erato. Věřím, že si to nenecháte ujít a budete zvědaví, co jsem pro vás připravila.“
Ramón Vargas se do Českého Krumlova vrací po šesti letech s těmito slovy: „Vystoupení v Českém Krumlově patří mezi nejkrásnější zážitky v mé kariéře. Před šesti lety jsem měl tu čest zpívat na dvacátém ročníku Mezinárodního hudebního festivalu a nyní se sem vracím, abych s mou skvělou kolegyní Angelou Gheorghiu zahájil ročník šestadvacátý. Je to neskutečné místo a kvalita festivalu i koncertů je velmi vysoká. Proto se vracím moc rád.“ Mexický pěvec Ramón Vargas je jedním z předních tenoristů současnosti. V roce 1986 zvítězil v pěvecké soutěži Enrica Carusa v Miláně a posléze se přestěhoval do Vídně, kde dokončil svá studia na škole při Vídeňské státní opeře. Mezinárodní debut Ramóna Vargase se odehrál v roce 1992 ve Vídni v Lazebníku sevillském a v Metropolitní opeře v New Yorku v Lucii z Lammermooru. O rok později následoval debut v mekce italské opery, v milánské La Scale ve Verdiho opeře Falstaff. V současné době se Ramón Vargas pravidelně objevuje v předních operních domech po celém světě. K jeho stěžejním rolím patří
Rodolfo z Bohémy, Don Ottavio v Donu Giovannim, Vévoda mantovský z Rigoletta, Edgardo v Lucii di Lammermoor nebo Werther Julese Masseneta. V minulém roce s úspěchem ztvárnil mj. Hoffmanna v Pařížské opeře a Dona Carlose v Curychu. Letos zpíval Edgarda v Lucii di Lammermoor v Théâtre des Champs-Élysées v Paříži nebo Cara ve Sněhurce Rimského-Korsakova v pařížské Opéra Bastille.
A kterou z mnoha rolí, jež ztvárnil, má nejraději? „Jsou dvě role, které miluji. Obě z pera Gaetana Donizettiho. Jednou z nich je Edgardo z opery Lucia di Lammermoor a druhým Nemorino z Nápoje lásky. Nemorino je velmi prostý a upřímný, naopak Edgardo je šlechetný muž, který se řídí principy. Někdy se mě lidé ptají, kterou z postav bych si vybral, kdyby měla na potápějící se lodi přežít jen jedna z nich.“ S úsměvem na tváři odpovídá: „Zachránil bych Edgarda, ale protože je gentleman, tak by jistě uvolnil místo Nemorinovi. Aspoň si to myslím.“ Ke společnému vystoupení s Angelou Gheorghiu nám řekl: „Doufám, že divákům v Českém Krumlově spolu s Angelou zprostředkujeme krásný umělecký zážitek. Pro mě ona patří mezi nejlepší sopranistky všech dob. Její hlas vyvolává velké emoce, má v něm nepopsatelné kouzlo. Angela je prostě bohyně!“
Gheorghiu a Vargas se představí výběrem z tvorby italských a francouzských klasiků 19. století, jejichž díla tvoří základ světového operního repertoáru a oba umělci s ním sklízejí úspěchy po celém světě - zazní populární árie a duety z Bohémy, Tosky, Traviaty, Lucii z Lammermooru, Carmen a chybět nebude ani slavná árie Rusalky „Měsíčku na nebi hlubokém“.
PROGRAM KONCERTU
Giuseppe Verdi (1813-1901): předehra k opeře Nabucco
„Parigi, o cara“, duet Violetty a Alfreda z 3. dějství opery Traviata
Jules Massenet (1842-1912): „Adieu notre petite table“, árie Manon z 2. dějství stejnojmenné opery
Charles Gounod (1818-1893): „Ah! leve-toi, soleil!“, árie Romea z 2. dějství opery Romeo a Julie
Giacomo Puccini (1858-1924): Preludio Sinfonico
„Un bel dì, vedremo“, árie Čo-Čo-San z 2. dějství opery Madama Butterfly
Francesco Cilea (1866-1950): „E’ la solita storia del pastore“, árie Federika z 2. dějství opery Arlézanka
Gaetano Donizetti (1797-1848): „Lucia, perdona … Ah! talor del tuo pensiero“, duet Lucii a Edgarda z 1. dějství opery Lucie z Lammermooru
přestávka
Georges Bizet (1838-1875): předehra k 3. jednaní opery Carmen
„La fleur que tu m‘avais jetee“, květinová árie Dona Joseho z 2. dějství opery Carmen
„Habanera (L’amour est un oiseau rebelle)“ árie Carmen z 1. dějství stejnojmenné opery
Giacomo Puccini (1858-1924): „Mario! Mario!“, duet Tosky a Cavaradossiho z 1. dějství opery Tosca
Pietro Mascagni (1863–1945): intermezzo z opery Sedlak kavalir
Giacomo Puccini (1858-1924): „E lucevan le stelle“, árie Cavaradosssiho z 3. dějství opery Tosca
Antonín Dvořák (1841-1904): „Měsíčku na nebi hlubokém“, árie Rusalky z 1. dějství stejnojmenné opery
Giacomo Puccini (1858-1924): „O soave fanciulla“, duet Mimi a Rodolfa z 1. dějství opery Bohéma
Leoš Svárovský vystudoval hru na flétnu na Pražské konzervatoři a dirigování na Hudební akademii múzických umění u prof. Václava Neumanna. Svou kariéru začal v pražském Národním divadle jako asistent Zdeňka Košlera. V roce 1991 byl nadací Herberta von Karajana pozván ke spolupráci s Georgem Soltim, Claudiem Abbadem a Vídeňskými filharmoniky na festivalu Sommerspiele Salzburg. Od počátků své kariéry byl šéfdirigentem vynikajících českých a slovenských orchestrů. Působil např. jako hlavní dirigent baletu pražského Národního divadla a umělecký šéf a šéfdirigent Státní opery Praha. Jako stálý hostující dirigent působí u Slovenské filharmonie, spolupracuje s Českou filharmonií a s Českým filharmonickým sborem Brno. Je pravidelně zván na pódia mnoha renomovaných hudebních festivalů v České republice i v zahraničí a spolupracoval s mnoha významnými sólisty i s vynikajícími zahraničními orchestry. Většina nahrávek Leoše Svárovského byla pořízena firmou Supraphon Records, ale spolupracoval také s dalšími nahrávacími společnostmi, např. Newport Classic, New Millenium Records BBC a ULTRAPHON Arco Diva. Od roku 2000 je pedagogem na katedře dirigování HAMU v Praze a od roku 2014 šéfdirigentem Aichi Symphony Orchestra v Nagoyi v Japonsku.
PKF - Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy světoznámého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod názvem Pražská komorní filharmonie. Zanedlouho po svém vzniku se PKF zařadila do okruhu nejrespektovanějších orchestrů České republiky a vybudovala si vynikající renomé v Evropě i ve světě. Orchestr je ceněn pro svůj charakteristický zvuk, za nímž stojí kromě stále živého vkladu dirigenta-zakladatele především jeho stěžejní repertoárová oblast - hudba vídeňského klasicismu. Repertoár ovšem podle potřeby a prostředí rozšiřuje směrem k baroku až do současnosti. V čele ansámblu stál do roku 2005 Jiří Bělohlávek, následně se stal jeho čestným uměleckým ředitelem. Od počátku sezony 2015/16 se postu hudebního ředitele a šéfdirigenta ujal významný francouzský dirigent Emmanuel Villaume. PKF – Prague Philharmonia je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje v předních světových sálech (Tokio, Paříž, Mnichov, Muscat, Verona) a je stálým partnerem světoznámých dirigentů a předních interpretů, jakými jsou Vladimír Ashkenazy, Jefim Bronfman, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Mischa Maisky, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Elina Garanča, Juan Diego Flórez, Radek Baborák, Thomas Hampson a řada dalších. Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství, a za některé z nich má na kontě taková ocenění, jako je Zlatá deska RAC Kanada z roku 2000 a francouzské ocenění Diapason ďOr z roku 2007. Pro své nahrávky si orchestr PKF – Prague Philharmonia přizvali interpreti jako je Anna Netrebko, Magdalena Kožená, Isabelle Faust, Jean-Guihen Queyras, Iva Bittová, Bryan Hymel a další.
PRODEJ VSTUPENEK
Exkluzivním prodejcem vstupenek na koncerty 26. ročníku MHF Český Krumlov je předprodejní síť Ticketstream. Vstupenky si můžete zakoupit online v rezervačním systému Ticketstream www.ticketstream.cz. Vstup do rezervačního systému je možný rovněž přes stránky festivalu www.festivalkrumlov, sekce Program a vstupenky. Dále je rovněž možné koupit vstupenky osobně na jakékoli pobočce společnosti Ticketstream, jejichž seznam je uveden na webových stránkách www.ticketstream.cz. V Českém Krumlově prodej vstupenek zajišťuje Infocentrum se sídlem na Náměstí Svornosti 2, 381 01 Český Krumlov (www.ckrumlov.cz/info). V případě dotazů můžete společnost Ticketstream kontaktovat telefonicky na čísle +420 224 263 049 nebo na info@ticketstream.cz.
SLEVOVÉ PROGRAMY
Držitelé průkazů ZTP – sleva 30 %, ZTP/P - sleva 30 % + doprovod zdarma, vždy po předložení příslušného dokladu. Děti do 6 let vstup zdarma (bez nároku na místo), děti od 6 do 15 let sleva 50 %. Jednotlivé slevy nelze sčítat. Jako každoročně festival ve spolupráci s Novinami města Český Krumlov vydá na vybrané koncerty i slevové kupony, které jsou určeny pro obyvatele Českého Krumlova.
KLUB PŘÁTEL MHF ČESKÝ KRUMLOV
Klub přátel MHF Český Krumlov je věrnostní program, který zahrnuje celou řadu výhod pro stálé příznivce festivalu, jako např. zvýhodněné vstupné na koncerty. Klubu přátel MHF Český Krumlov je navíc každý rok jako výraz poděkování za přízeň věnován jeden festivalový koncert. Na tento koncert získávají členové klubu dvě vstupenky zdarma či s výraznou slevou, podle typu karty. Pro 26. ročník to je koncert houslisty a dirigenta Juliana Rachlina a violistky Sarah McElravy, který se uskuteční 28. července 2017 v Zámecké jízdárně. Vstupenky za výhodnější ceny pro členy Klubu přátel MHF ČK objednávejte zde, je potřeba se nejprve přihlásit a zvolit druh karty (v levém horním rohu). Informace o výhodách Klubu přátel MHF ČK naleznete zde.
PARTNEŘI
Odkazy na všechny partnerské subjekty i s možností propojení na jejich internetové stránky naleznete na webových stránkách MHF Český Krumlov www.festivalkrumlov.cz v sekci Partneři. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov děkuje všem svým partnerům za spolupráci a podporu s přesvědčením, že tato spolupráce je přínosem pro obě strany a nezastupitelnou službou veřejnosti.
ZÁŠTITY
Záštitu nad konáním festivalu převzal prezident republiky, předseda vlády, předseda Poslanecké sněmovny ČR, ministerstvo kultury, ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zahraničních věcí, ministerstvo zemědělství, hejtmanka Jihočeského kraje, starosta města Český Krumlov a velvyslanci zemí, jejichž umělci letos na festivalu vystoupí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva