Arnika: Nová pravidla pro developery v Praze - Megalomanské projekty nově i v historickém centru

08.10.2020 17:05

Institut plánování a rozvoje (IPR) právě mění Zásady územního rozvoje (ZÚR). Z vlastních pravidel pro výstavbu potichu vyškrtl zásadní pravidla ochrany zeleně a historického centra a především překážky výstavby předimenzovaných developerských projektů na lukrativních a cenných parcelách.

Arnika: Nová pravidla pro developery v Praze - Megalomanské projekty nově i v historickém centru
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

Změny ve prospěch developerů v průběhu hry posvětí stavby, které dosud byly se zásadami v přímém rozporu, jako například projekt Penty u Masarykova nádraží.

Arnika k aktualizaci ZÚR připravila vlastní připomínky ZDE.

“Pokud developeři nechtějí stavět podle pravidel, vyjde jim Praha vstříc a raději změní samotná pravidla. Jedině tak se dá vysvětlit postup úředníků, který vyžaduje značnou dávku drzosti. Pro nás to ale není nic jiného než krádež za bílého dne,” říká Václav Orcígr z Arniky.

Místo, aby Praha konkrétní pravidla na ochranu zeleně, historického centra nebo velkých transformačních území před nesmyslně přebujelou výstavbou a zbytečnou zátěží automobilovou dopravou zpřesnila, naopak je škrtá jako z jídelního lístku. Nová podoba ZÚR se tak ocitá v rozporu s celou řadou strategií a koncepcí, které metropole sama dříve přijala.

ZÚR jsou nadřazené Metropolitnímu plánu, který je kritizován pro naprosté uvolnění pravidel výstavby v neprospěch ochrany veřejných zájmů, a současné změny mají připravit půdu pro jeho bezproblémové schválení. A není vůbec divu. ZÚR totiž mění stejný tým Institutu plánování a rozvoje (IPR), který připravuje také Metropolitní plán.

Zásady územního rozvoje jsou závazným dokumentem, jehož účelem je ochrana kulturních, přírodních a civilizačních hodnot na úrovni kraje, kterým je také Praha, a stanovení celopražské koncepce rozvoje a uspořádání území. Jsou tedy dokumentem závazně určujícím směřování rozvoje Prahy, který by měl chránit veřejné zájmy. Současná podoba aktualizace ovšem zásadně ekologické i kulturně-historické hodnoty metropole ohrožuje.

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Úvodní slovo předsedy úřadu Petra Mlsny na Májové konferenci 2024

7:04 ÚOHS: Úvodní slovo předsedy úřadu Petra Mlsny na Májové konferenci 2024

Úvodní slovo předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Mlsny na Májové konferenci 2024.