Mimořádná analýza česko-čínských investičních a obchodních vztahů, připravená u příležitosti China Investment Forum 2015, konaného v Praze ve dnech 9.-11. listopaddu 2015, uvádí, že obavy z rozmachu čínských investic v ČR jsou zbytečné. Čínské investice se totiž na všech zahraničních investicích v ČR podílejí pouhými 0,36 %.
Ze zemí V4 je v ČR méně čínských investic než u Maďarska nebo Polska, z pohledu počtu projektů jsme vůči oběma zemím na polovině, z pohledu finančního vyjádření investic například vůči Maďarsku dokonce jen na jedné třetině. Z pohledu celkových čínských investic ve světě je ČR pro Čínu takřka pod rozlišovací úrovní, ze všech zemí jsme z pohledu počtu investic na 36. místě, s podílem 0,5 %. Ještě menšího podílu dosahuje ČR jakožto investiční destinace pro čínské firmy z pohledu celkových alokovaných zdrojů, kde držíme podíl pouhých 0,1 %. Zatímco ve světě investuje Čína zejména do oblastí telekomunikací, elektrotechniky nebo finančních služeb, v ČR a zemích V4 je to hlavně do oblasti výroby automobilových součástek.
Téměř dvě třetiny všech čínských investic v ČR zprostředkovala Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. „V současné době zaznamenáváme vlnu zájmu čínských investorů o Českou republiku, která by do budoucna mohla přinést zajímavé investiční projekty,“ poznamenávágenerální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera. „Tomu nahrává i nedávné otevření první české pobočky bankovního domu Bank of China, což významně usnadní vstup čínských investorů na český trh,“ dodává.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva