Do konce září provedly inspektoráty 31 kontrol, jejichž dílčí výsledky potvrdily nedostatky ve více než 40 % případů. Kontroly proto pokračují i ve 4. čtvrtletí, kdy je ze strany spotřebitelů o nákup tuhých paliv největší zájem. U distributorů těchto paliv byly také odebrány vzorky uhlí, jejichž jakostní parametry ověřují akreditované laboratoře. Porušení povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele zjistili inspektoři při 11 kontrolách. Konkrétně se jednalo o 8 případů, kdy prodávající nedodal objednané palivo ve správné hmotnosti a ve 3 případech neumožnil prodávající spotřebiteli překontrolovat si správnost těchto údajů. Na váhy bez platného úředního ověření vydali inspektoři ve třech případech zákaz používání. O ceně paliv nebyl spotřebitel informován v jednom případě.
V období od 17. 8. do 30. 9. 2015 bylo v rámci kontrolní akce zaměřené na dodržování obecně závazných právních předpisů při prodeji tuhých paliv, zejména zákona o ochraně spotřebitele (zák. č. 634/1992 Sb.), zákona o České obchodní inspekci (zák. č. 64/1986 Sb.), a zákona o ochraně ovzduší (zák. č. 201/2012 Sb.), v rozsahu kvalitativních ukazatelů o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování (dle vyhlášky č. 415/2012 Sb.), provedeno celkem 31 kontrol.
U vytipovaných kontrolovaných subjektů byly v rámci kontrolní akce odebrány vzorky uhlí, které jsou v současnosti analyzovány v laboratořích Vysoké školy báňské v Ostravě a Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí v Mostě, kde se provádí jejich rozbor podle ukazatelů kvality dle vyhlášky č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší a rozbor frakcí – podsítného a nadsítného.