„Pro spotřebitele však není výsledek těchto kontrol nijak povzbudivý. Naši inspektoři zjistili, že až 60 % distributorů se plněním informačních povinností a povinnou identifikací hraček příliš nezatěžuje. Na výrobky nesplňující podmínky pro uvedení na trh byly v tomto období vydány zákazy prodeje, které se týkaly 2424 kusů hraček v celkové hodnotě 130 682,- Kč a zároveň ve stejném období nabylo právní moc 163 pokut v hodnotě 2,8 milionů korun,“ řekl Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.
Průběžný dohled České obchodní inspekce nad hračkami byl také ve 3. čtvrtletí 2014 zaměřen na dodržování požadavků zákona o technických požadavcích na výrobky (zák. č. 22/1997 Sb.), které jsou konkretizovány v nařízení vlády (NV č. 86/2011 Sb.) a v harmonizované řadě norem (ČSN EN 71 a ČSN EN 62115, které specifikují jednotlivé technické a bezpečnostní požadavky na hračky). Inspektoři zejména ověřovali, zda hračky, nabízené k prodeji v tržní síti, jsou vybaveny potřebnými náležitostmi dle požadavků, a zda nejsou v prodeji hračky, které by mohly ve zvýšené míře ohrozit zdraví nebo bezpečnost dětských uživatelů, z důvodu nevhodných mechanických a fyzikálních vlastností výrobků, špatné konstrukce hraček či nedostatečných nebo nesprávných varování a dalších informací nezbytných pro splnění základních požadavků na bezpečnost.
V období od 1. července do 30. září 2014 byli kontrolováni 3 výrobci hraček, 3 dovozci a 289 distributorů těchto výrobků. Kontroly byly cíleně zaměřeny jak na konkrétní druhy hraček, tak i na prodejny, kde byly hračky jen jedním ze sortimentu různých kontrolovaných výrobků. Z celkového počtu 295 kontrol bylo zjištěno porušení povinností stanovených příslušnými právními předpisy ve 177 případech. Výsledky kontrol hraček v jednotlivých regionech specifikuje následující tabulka: