ČT: Od semtexu po genetiku. Rok české vědy

17.11.2016 8:25 | Zprávy

Kostka písku, která unese auto, objev Raneferovy hrobky, nanospider, díky kterému je Česko světovou velmocí, nebo kontaktní čočky, lék na AIDS i kolagenní protéza. To všechno jsou objevy, za nimiž stojí Češi. Slavní i ti méně známí. Právě jim a jejich práci se bude věnovat speciální série pořadů České televize o české vědě. První z nich uvidí diváci na obrazovkách už na jaře.

ČT: Od semtexu po genetiku. Rok české vědy
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT

„Význam českých odborníků v mnoha vědních disciplínách překračuje naše hranice, mnozí z nich patří mezi nejuznávanější vědce v celosvětovém kontextu. Povědomí o tom, co dokázali, i o tom, na čem a jak pracují, je však mezi širokou veřejností stále spíše omezené. Přitom vliv jakýchkoli posunů na poli vědy a výzkumu je pro naši společnost zcela zásadní,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „České televize se proto rozhodla zaměřit na sféru vědy ještě intenzivněji než doposud. V rámci redakce Zpravodajství jsme vedle domácí, zahraniční, ekonomické a kulturní redakce založili i samostatnou redakci vědy a připravili jsme speciální sérii pořadů, od žánru zábavy po dokumenty, které budou mapovat minulost i současnost české vědy.“

„Popularizace výsledků vědy a výzkumu je pro Akademii věd stejně důležitá jako samotné vědecké výsledky. Vážím si toho, že Česká televize se popularizaci vědy intenzivně věnuje, a věřím, že srozumitelné a divácky atraktivní vědecké pořady přiblíží špičkové výsledky české vědy a výzkumu co nejširšímu publiku,“ dodává prof. Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR.

Místopředseda vlády pro vědu a výzkum, minstr Pavel Bělobrádek považuje letošní rok pro vědu za zlomový a oceňuje přístup veřejnoprávní televize: „Popularizaci vědy považuji za zásadní a jsem rád, že k tomu Česká televize přistoupila aktivně a zodpovědně. Letošní rok je pro podporu vědy a výzkumu historickým mezníkem. Ve vládě se mi na příští rok podařilo prosadit nejen historicky nejvyšší rozpočet pro podporu vědy a výzkumu 32,7 miliard korun, ale také, a to považuji za neméně důležité, rozpočet pro podporu vědu a výzkumu je poprvé připraven na pět let a se střednědobým a dlouhodobým výhledem."

Nová série pořadů zaměřených na českou vědu pokrývá různé, často velmi specifické, obory, sleduje přední osobnosti současnosti i největší historické úspěchy našich badatelů. Zároveň jde o pořady žánrově pestré, od denního zpravodajství přes docusoapy a solitérní dokumenty až po večerní zábavní formáty, které osloví různé typy diváckých skupin.

Špičkoví Doktoři už na jaře

Některé z nových formátů představí Česká televize už na jaře. Dokumentární seriál Doktoři sleduje tři špičkové české lékaře a jejich týmy v každodenní praxi jejich profese, jíž jsou mozek, srdce a plastická chirurgie. „Nejdůležitější orgán je mozek. Srdce nebo plíce vám vymění, ale mozek – to je naše já,“ říká o svém oboru neurochirurg Vladimír Beneš, jeden z protagonistů Doktorů. Těmi dalšími jsou Petr Neužil, který se svými kolegy na oddělení kardiologie Nemocnice Na Homolce zkouší nové technologie léčby, a plastický chirurg Bohumil Zálešák, který se svým týmem dokáže napravit i těžké deformace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Vojenští policisté v Kosovu procházeli při výcviku ohněm

22:03 Armáda ČR: Vojenští policisté v Kosovu procházeli při výcviku ohněm

Od ledna letošního roku je v Kosovu nasazena 4. jednotka Vojenské policie. Je součástí mise Joint En…