Zjišťovali tepelně-vlhkostní stav slaměných stěn, porovnávali způsoby nanášení hliněných omítek, sledovali poruchy způsobené nedostatky při návrhu či realizaci stavby atd. Závěrečný experiment, který proběhl formou velkorozměrové požární zkoušky, zkoumal požární charakteristiky použitých materiálů a konstrukcí, jejich chování při požáru, odstupové vzdálenosti slaměného objektu od jiných staveb i další parametry. Při pokusu byla termočlánky měřena teplota vzduchu a povrchová teplota materiálů, radiační tepelný tok byl zjišťován radiometry a termokamerami. Získaná data budou vyhodnocena v průběhu podzimu.
Objekt ze slámy vyrostl za podpory studentského grantu Fakulty stavební ČVUT v experimentálních prostorách Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT. „Studenti ho postavili vlastními silami, jeho provedení odpovídá alternativní výstavbě svépomocí. Získaná data tak budou přínosná mimo jiné i pro tento způsob výstavby,“ vysvětluje Ing. Jakub Diviš z katedry konstrukcí pozemních staveb z Fakulty stavební ČVUT, který je jedním z iniciátorů projektu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva