Výstava představuje celkem 11 výzkumných expedic realizovaných v podobě německo-české spolupráce, jejichž cílem bylo vědecky zaznamenat a popsat linie a geoglyfy v oblasti Nasca a Palpa, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Badatelé se zde společně mimo jiné věnovali i zachycení petroglyfů (skalní kresby a rytiny), archeo-astronomickým informacím o stavbách z předšpanělské doby a chátrajícím historickým stavbám.
„Z výzkumných metod jsme využívali například fotogrammetrii, kdy jsme povrch analyzovali za pomoci leteckých snímků, z cílených přeletů nad pampou, fotografií z dronů, ale také pozemním měřením,“ přibližuje výzkum prof. Karel Pavelka z katedry geomatiky Fakulty stavební ČVUT, který se účastnil celkem čtyř expedic do Peru. Dále zde využil například dálkový průzkum Země z družic, GNSS metody a další vědecké postupy. Výsledkem řady výzkumů je digitální dokumentace zanikajícího kulturního dědictví, řada knih a publikací.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 128 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 51. – 100. místě, v oblasti „Mechanical Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. V celkovém hodnocení obhájilo ČVUT svoje umístění na 601. – 800. příčce a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva