Pro středoškoláky jsou připraveny úvodní přednášky pro seznámení se se světem mikročástic a následně sami studenti zpracují data získaná na experimentech v laboratořích CERN. Mohou se stát vědci pracujícími na tomto urychlovači a zkusit si detekovat Higgsův boson, objevit antičástice nebo pracovat na zcela nových datech. Na závěr celého dne bude připravena videokonference, v níž se propojí ČVUT v Praze s univerzitami v Sao Paolu, Nantes, Štrasburku a s vědci z CERN. Společně pak budou porovnávat dosažené výsledky z jednotlivých experimentů a jejich fyzikální důsledky.
„Akci tohoto rozsahu pořádáme již pátým rokem. Pro obrovský zájem jsme museli navýšit kapacitu z původních třiceti studentek a studentů na dnešních šedesát. Každý zájemce si mohl vybrat, zda bude zpracovávat data z experimentů ALICE nebo ATLAS na LHC. Tím jsme MasterClasses ještě více zatraktivnili,“ říká dlouholetý hlavní organizátor Mgr. Jaroslav Bielčik, Ph.D., z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, jenž se částicové fyzice věnuje na světové úrovni v prestižních experimentech v CERN a BNL.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva