ČZU představila praktický nástroj k plánování obnovitelných zdrojů energie

24.10.2014 15:16 | Zprávy

Interaktivní mapa obnovitelných zdrojů energie je účinným nástrojem pro regionální udržitelné plánování v energetice.

ČZU představila praktický nástroj k plánování obnovitelných zdrojů energie
Foto: ČZU
Popisek: ČZU

„Je to nástroj k usměrnění investičního kapitálu, veřejná správa a samospráva dostává do ruky záchrannou brzdu ale i informace o rozvojovém potenciálu regionu, “ charakterizuje aplikaci, která se dostupná na www.restep.cz, radní Pardubického kraje Ing. Václav Kroutil.

Informační systém vztažený k jednotlivým regionům, tzv. interaktivní mapa stávajících a potenciálních obnovitelných zdrojů energie byla představena dnes na konferenci věnované výstupům projektu RESTEP (Regional Sustainable Energy Policy based on the Interactive Map of Sources) na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Prezentace se zúčastnilo 60 zájemců, členové realizačního týmu, experti na obnovitelné zdroje energie, zástupci veřejné správy a pochopitelně i představitelé univerzity.

Cílem řešitelů projektu RESTEP bylo vytvořit nástroj pro tvorbu racionálních podnikatelských záměrů a koncepcí energetické politiky podporujících rozvoj obnovitelných zdrojů energie v souladu s principy ochrany životního prostředí, udržitelnosti a regionální svébytnosti. „Tento nástroj je unikátní nejen v ČR, ale i na mezinárodní úrovni,“ uvedl hlavní řešitel, prof. Ing. Pavel Tlustoš, CSc., děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU. „Věříme, že aplikace umožní v širokém měřítku efektivnější využití obnovitelných zdrojů energie, které nebude v rozporu s principy udržitelného rozvoje.“

Smyslem projektu, jehož spoluřešitelem je Ministerstvo životního prostředí, je přispět ke strategickému rozhodování o rozvoji regionů. „Místní energetika je důležitým doplňkem centralizovaných zdrojů energie,“ uvedl zástupce ministerstva životního prostředí Ing. Peter Kalaš, který připomněl i socioekonomickou roli a dopad regionálního přístupu na zaměstnanost a rozvoj regionů. Jako příklad uvedl Šumavu, která by své energetické potřeby mohla pokrývat využitím přirozeně dostupné biomasy.  

Projektový manažer Ing. Leoš Gál připomněl i přínos pro veřejnost a potenciální investory:  „Vědecké znalosti našly cestu k veřejnosti. Každý, kdo má internet, se může podívat, jaké možnosti jeho region skýtá.“ Do budoucna bude aplikace dále rozvíjena, aby si zájemci mohli modelovat návratnost investice. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Sociální nadační fond pomůže obyvatelům Prahy, kteří ztratili někoho blízkého

22:31 MHMP: Sociální nadační fond pomůže obyvatelům Prahy, kteří ztratili někoho blízkého

Sociální nadační fond hl. m. Prahy spouští nový pilotní Program podpory pro pozůstalé. Je určen Praž…