Bohatství české populace se v loňském roce dostalo na 12 bilionů korun. Rozhodně tak nelze říci, že by Češi byly chudým národem. Nejčastěji své peníze ukládají do nemovitostí, hned na druhém místě jsou ale vklady do bank. Třetí příčku pak zaujímají investice do přírodních aktiv.
Lidé jsou stále velmi konzervativní, a tak není divu, že na předních příčkách jejich oblíbenosti nechybí zmiňované spořicí účty a stavební spoření. Rozhodně se nejedná o nejvýhodnější spoření, avšak o nejkonzervativnějším a nejbezpečnějším spoření řeč už být může.
Peníze na spořicím účtu jsou stále k dispozici
Hlavní předností spořicích účtů je jejich likvidita. Peníze totiž máte stále k dispozici. Můžete si je kdykoliv zaslat na jiný účet a zaplatit s nimi nebo si je vybrat z bankomatu. Bohužel úroky kolem 1 % se stále nevyrovnávají 2% inflaci, a tak i z malého zhodnocení velký kus ukrojí právě inflace.
Všem střadatelům ale svítá na lepší časy. Se zdražováním úvěrů a s vyššími úrokovými sazby jdou ruku v ruce i vyšší úroky na spořicích účtech. Kdy tomu ale tak opravdu bude, je zatím ve hvězdách.
Naštěstí čím dál více bank nabízí zvýhodněné úrokové sazby, které si ale musíte zasloužit. Bonusové úroky náleží aktivním zákazníkům. U některých bank tak stačí pravidelně platit kartou, u jiných mít zůstatek do určité výše.
Spořicí účet nemusíte mít jen jeden, je na každém střadateli, zda chce mít peníze na jednom místě nebo zda by raději své portfolio rozložil do více účtů. Díky tomu lze i peníze přelévat z jednoho účtu na druhý a nechat je vždy úročit tam, kde získáte nejvyšší výnos.
Stavební spoření je oblíbeným produktem rodičů
Stavební spoření je oproti spořicím účtům výnosnější, avšak mnohem méně likvidní. Peníze uložené na stavebku sice lze získat zpět, nutné je ale počítat s výpovědní dobou tři měsíce, se ztrátou úroků a ztrátou státních příspěvků. Obvykle ještě také zaplatíte poplatek za předčasné zrušení.
Pokud ale stavební spoření předčasně rušit nebudete, pak můžete v průběhu šesti let získat zajímavé zhodnocení. Stavební spořitelny nabízí úrokové sazby kolem 1 %, k tomu ještě připočtěte státní podporu až 2 000 Kč. Z roční úložky totiž klientovi náleží 10 %, maximálně však 2 000 Kč. Díky státnímu příspěvku se výnosnost stavebního spoření pohybuje v rozmezí 3 % až 4 %.
Bezpečné stavebko stále u Čechů vede. Stavební spoření je také prvním finančním produktem mnoha novorozeňat. Rodiče chtějí svým dětem spořit, a tak ho sjednávají v hojném počtu hned po narození ratolesti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva