Tito spotřebitelé uhradili na základě požadavku zprostředkovatelů odměny za zprostředkování půjčky předem, avšak zprostředkovatelé poté, co peníze dostali, už nereagovali a žádnou půjčku nevyřídili. Zprostředkovatelské subjekty, s nimiž Česká obchodní inspekce vede řízení pro porušení zákona o spotřebitelském úvěru, však často nekomunikují ani s inspektory nebo jsou nedohledatelné. „Doporučuji spotřebitelům, kteří považují půjčku za jediné východisko ze svých finančních problémů, aby smlouvu uzavřeli přímo s poskytovatelem úvěru a nikoliv se zprostředkovatelem, a hlavně aby neplatili nic předem. Zprostředkovatel má právo na odměnu až poté, kdy spotřebitele písemně informuje o tom, kolik věřitelů oslovil a s jakým výsledkem,“ říká Jan Štěpánek, ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Praze.
Ve 3. čtvrtletí 2015 se na inspektorát České obchodní inspekce s působností pro Středočeský kraj a Hl. m. Prahu obraceli spotřebitelé s podáními na zprostředkovatele spotřebitelských úvěrů, s nimiž uzavřeli příkazní smlouvy s předmětem poskytnutí služeb, směřujících k možnosti uzavřít s třetí osobou (věřitelem) smlouvu o spotřebitelském úvěru, a to za odměnu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva