Cisco: Do r. 2017 se data přenesená v datových centrech na světě zvýší 3krát na 7,7 zetabajtu

19.10.2013 17:34 | Zprávy

Už v roce 2014 budou cloudové aplikace využívány pro více než polovinu pracovních úloh.

Cisco: Do r. 2017 se data přenesená v datových centrech na světě zvýší 3krát na 7,7 zetabajtu
Foto: red
Popisek: Cisco

Společnost Cisco zveřejnila výsledky třetího ročníku studie Cisco Global Cloud Index. Ta předpovídá, že množství dat celosvětově přenesených v cloudu by mělo do roku 2017 vzrůst 4,5krát z 1,2 zetabajtu v roce 2012 na 5,3 zetabajtu. Přitom 76 % těchto dat připadá na přenos dat v samotných datových centrech. Cloud je totiž jejich nejrychleji rostoucí složkou. Celkové množství dat přenesených za rok v datových centrech by mělo zároveň do roku 2017 dosáhnout 7,7 zetabajtu – třikrát více než v roce 2012. Předpověď také označila rok 2014 jako přelom, kdy bude většina pracovních úloh (51 %) v datových centrech řešena prostřednictvím cloudových aplikací. Studie také zmapovala připravenost jednotlivých regionů a zemí, včetně České republiky, na využívání moderních cloudových služeb.

Překvapivě není většina přenosů dat v datových centrech generována koncovými uživateli, ale samotnými datovými centry a na cloudu založenými úlohami. V roce 2017 to bude 76 %. Dalších 7 % pak má na svědomí přenos dat mezi datovými centry, jako je replikace dat nebo updaty softwaru či systémů. Pouze 17 % pak bude generováno požadavky koncových uživatelů, jako jsou prohlížení webu, streaming videa nebo jejich vzájemnou komunikací a požadavky různých zařízení připojených k internetu věcí.

Celosvětově se množství dat přenesených za rok v datových centrech ztrojnásobí a z 2,6 zetabajtu v roce 2012 dosáhne 7,7 zetabajtu v roce 2017. Množství dat přenesených za rok v cloudu v roce 2012 dosáhlo 1,2 zetabajtu a podílelo se tak na provozu datových center ze 46 %. V roce 2017 by to při objemu 5,3 zetabajtu mělo být již 69 %. Nárůst množství dat přenesených v cloudu se tak do roku 2017 zvýší 4,5krát a jeho růst bude rychlejší než nárůst množství dat přenesených v datových centrech celkem. Již v roce 2014 by přitom měla být většina pracovních úloh (51 %) v datových centrech řešena prostřednictvím cloudových aplikací. V roce 2012 to bylo 39 %.

„Datové toky v datových centrech narůstají i v České republice. Letos tak například díky tomu vidíme růst zájmu lokálních zákazníků o technologie propojení prostřednictvím 40gigabitového ethernetu právě v datových centrech. Přitom se jedná o technologie, které dosud využívali spíše poskytovatelé služeb. Vyšší kapacita propojení je kromě zálohování či vytváření kopií dat pro testovací účely vynucená zejména potřebami úloh pro zpracování big data. Práce s velmi velkými daty, často umístěnými v cloudu, se totiž v českých podnicích stává stále větší samozřejmostí,“ řekl Martin Diviš, systémový inženýr společnosti Cisco.

Cloudová data v regionech

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

22:31 Lesy ČR: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

Kalamita lýkožrouta smrkového v České republice v posledních několika letech ustupuje a objem smrkov…