Dvouletý výzkum Univerzity Karlovy připravil možné scénáře vývoje regionu Jaderné elektrárny Dukovany

22.10.2015 7:35 | Zprávy

Ve středu 21. října přednesli na třebíčské radnici výzkumníci z Univerzity Karlovy v Praze výsledky dvouletého socio-ekonomického výzkumu zástupcům firem a samospráv. Díky novému vědeckému přístupu bylo možné z dat připravit možné budoucí scénáře života v regionu.

Dvouletý výzkum Univerzity Karlovy připravil možné scénáře vývoje regionu Jaderné elektrárny Dukovany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pečeť Univerzity Karlovy

Výzkum ukázal, že za posledních třicet letech se podíl obyvatel se středoškolským vzděláním s maturitou zdvojnásobil a podíl vysokoškoláků dokonce ztrojnásobil. „Je možné poukazovat na nezpochybnitelný vliv existence Jaderné elektrárny Dukovany na proměnu vzdělanostní struktury jejího okolí. Jaderná elektrárna je v současnosti jedním z významných lokálních zaměstnavatelů, který nabízí pracovní uplatnění lidem s vyšším dosaženým vzděláním,“ popisuje výsledky docent Martin Ouředníček z Univerzity Karlovy. 

Na druhém místě v podílu zaměstnaných lidí v energetice ve sledovaném území je Třebíč

Dukovany a okolní obce mají vysoký podíl lidí zaměstnaných v energetice. Z měst ve sledovaném území je na prvním místě Brno, na druhém místě Třebíč. Mezi další významné obce v blízkém okolí, které mají vysoký podíl lidí zaměstnaných v energetice, patří dále Hrotovice, Rouchovany, Valeč, Mohelno a Dalešice.  Největší proměnou vzdělanostní struktury obyvatelstva přitom prošlo město Třebíč, kde je koncentrována i řada firem, které jsou svou činností na elektrárnu navázány. „V případe uzavření jaderné elektrárny by přišly o práci tisíce lidí, jednalo by se opravdu o sociální kolaps,“ zdůrazňuje předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš. Z výzkumu, který mapuje vzdělanostní strukturu, pracovní příležitosti, ekonomické subjekty napojené na elektrárnu a další faktory, vyplývá, že kontinuální činnost elektrárny je nejen pro její zaměstnance, ale také pro zaměstnance dodavatelských firem zcela zásadní. „Bez jaderné elektrárny se řada firem dostane do ekonomických potíží, což povede k propouštění a také ztrátě know-how,“ shrnuje Jonáš a poukazuje na to, že na činnost elektrárny je navázáno čtyři sta ekonomických subjektů.

A jaké jsou scénáře do budoucna?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Jak by problém se zneužíváním sociálních dávek řešilo ANO?

Protože když jste byli u moci, tak jste v tomto směru neudělali vůbec nic a snad se shodneme že tu ke zneužívání dochází a je třeba to řešit. Nebo máte jiný názor?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti získalo ocenění ve dvou kategoriích Úřednického činu roku

13:34 Ministerstvo spravedlnosti získalo ocenění ve dvou kategoriích Úřednického činu roku

Dva nominanti Ministerstva spravedlnosti získali prestižní ocenění Úřednický čin roku. V kategorii N…