„Prvním krokem v léčbě srdečního selhání je nasazení vhodných léků, jejichž spektrum se u srdečního selhání neustále rozšiřuje. Důležité je také dosažení maximálně tolerovaných dávek těchto léků.
Dalším krokem je přístrojová technika: z důvodů zabránění arytmií u pacientů se sníženou srdeční funkcí implantace kardioverteru defibrilátoru a u pacientů s poruchou převodu implantace biventrikulárního kardiostimulátoru. Pro pacienty s nejtěžší formou srdečního selhání je posledním krokem implantace čerpadel - tzv. podpor levé komory srdeční nebo transplantace srdce. Jelikož se jedná o složitou problematiku, rozhodli jsme se v Brně uspořádat kurz srdečního selhání pro lékaře po kmeni z Vnitřního lékařství, kteří jsou před nebo po atestaci z Kardiologie a mají zájem se profilovat na srdeční selhání,“ sdělila prof. Lenka Špinarová, přednostka I. interní kardioangiologické kliniky FNUSA, která Kurz srdečního selhání pořádala.
I. interní kardioangiologická klinika Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (dále I. IKAK FNUSA) k organizaci přizvala zástupce pracoviště Interní kardiologické kliniky FN Brno, I. interní - kardiologické kliniky FN Olomouc a Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně. Program zahrnoval jednak shrnující přednášky z novinek v oblasti srdečního selhání a dále praktické ukázky v rámci bloku „hands on.“ Celý program se setkal s nesmírným zájmem mladých lékařů, po každé přednášce následovala bohatá diskuze a dotazy z praxe. Všichni účastníci, ať již přednášející nebo posluchači hodnotili kurz jako velice přínosný, který přinesl i zajímavé interaktivní diskuze.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva