„Hlavní příčinou tohoto zhoršování zraku jsou postupné změny životního stylu, k nimž patří stále sporadičtější trávení času venku, a tedy nedostatek času stráveného v přirozeném světle, ale také stále více činností vyžadujících zaostřování do blízka,“ řekla v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) doktorka Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Současné studie zatím ovšem ukazují, že krátkozrakost – odborně myopie - se netýká všech lidí stejně, a to právě kvůli jejich životnímu stylu. „Nárůst případů myopie je totiž přímo raketový u lidí vyrůstajících ve městech, zatímco na venkově je to jen u necelých pět procent obyvatel. V jednotlivých zemích se však myopie rozšiřuje různě, nejčastější je u mladších lidí ve východní Asii,“ uvedla Valešová.
Například v Číně byl podle ní již v roce 1930 výskyt krátkozrakosti odhadován na 70 procent a podle dnešních údajů jen v Šanghaji vzrostl počet mladých myopů s brýlemi nebo čočkami až na 90 procent. „Ke zrychlení vývoje krátkozrakosti dochází už v průběhu školní docházky, kdy je rostoucí oční koule dítěte mimořádně citlivá na vizuální podněty. Právě ty ovlivňují délku oka ve směru myopie. Povzbudivé ale je, že 80 procent zrakových vad je léčitelných,“ dodala primářka.
Celý rozhovor s Lucií Valešovou si můžete přečíst zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva