Hospodářská komora usiluje o to, aby se v souvislosti s blížícím se fotbalovým mistrovstvím světa v Kataru v roce 2022 zviditelnily na tomto mimořádně náročném trhu špičkové české výrobky, český design a celosvětově věhlasné služby, mezi nimi také české lázeňství. Do jedné z nejbohatších zemí světa proto v pondělí dopoledne odletí 20členná podnikatelská delegace složená z firem působících v oblastech lázeňství, výroby českých designových svítidel na míru, letecké dopravy, ale i třeba investic, právních služeb a stavebnictví.
Katar kvůli šampionátu v kopané nastartoval mohutný investiční boom s hodnotou přes 220 mld. amerických dolarů na projekty v dopravě, energetice, vodním hospodářství a bydlení. Jde například o vybudování národního železničního systému včetně metra za 25 mld. dolarů, rozšíření letiště na kapacitu 50 mil. cestujících ročně za 10 mld. dolarů, rozšíření kapacity přístavu nebo přemostění zálivu v hlavním městě. Čeští dodavatelé by se v této zemi proto mohli uplatnit také subdodávkami stavební, osvětlovací a klimatizační techniky, chladících zařízení, elektrických rozvodů, ocelových konstrukcí nebo osobních i nákladních výtahů.
Podnikatelé nejprve navštíví Katarský technologický park a poté si prohlédnou katarská sportoviště, na kterých se mistrovství světa ve fotbale uskuteční. Středeční podnikatelské fórum, po kterém budou následovat dvoustranná obchodní jednání mezi českými a katarskými firmami, zahájí ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář.
Delegace poté přeletí do Bahrajnu, v jehož hlavní městě Hospodářská komora České republiky organizuje mimo jiné také setkání s vedením Bahrajnské obchodní a průmyslové komory. Podnikatelé do ČR přiletí ve čtvrtek v nočních hodinách.
Třímilionový Katar je jedním z nejbohatším států světa s ekonomikou dominantně orientovanou na těžbu, zpracování a export ropy a zemního plynu. České firmy do Kataru vyváží zboží za 2 mld. korun ročně, převážně stroje pro automatické zpracování dat, snímače, ventily, svítidla a stavební techniku. Z Kataru se do ČR dováží převážně nezpracovaný hliník, různé polymery a měřicí přístroje za 272 milionů korun.
Velký obchodní potenciál pro české firmy skýtají také masivní investice do veřejného zdravotnictví s cílem rozšířit lůžkové kapacity státních nemocnic.
Rovněž ekonomika malého ostrovního státu Království Bahrajn je postavená na těžbě ropy, zároveň je důležitým mezinárodním obchodním a bankovním centrem Blízkého východu a jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací v Perského zálivu.
V roce 2018 dosáhl vzájemný obchod mezi ČR a Bahrajnem hodnoty 51 mil. amerických dolarů, což představuje meziroční nárůst o více než 20 %. Vývoz českých firem do Bahrajnu vzrostl skoro o třetinu na 33,5 mil. amerických dolarů. Do země vyváží hlavně automobily, ferovanad, rozvaděče, čerpadla a svítidla. Z Bahrajnu se do ČR dováží hlavně slitiny hliníku a různé textilní výrobky nebo parfémy.
Do podnikatelské mise se mohla u Hospodářské komory přihlásit kterákoli česká firma se zájmem o trhy Blízkého východu bez ohledu na předmět podnikání, velikost nebo region, v němž působí. Náklady spojené s organizací mise stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou si hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostor a jednacích místností.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva