Hnutí Duha: Pramen Vltavy nevyschl

18.08.2015 12:18 | Zprávy

Tandem senátorů Tomáš Jirsa (ODS) a Jan Veleba (SPO) opět, slušně řečeno, mystifikovali veřejnost a politiky, tentokrát šířením poplašné zprávy o vyschnutí pramene Vltavy. Prý je za to spoluzodpovědné Hnutí DUHA a „gigantický pokus zelených vědců“, když ponecháním lesů v národním parku přírodě uschly kvůli kůrovci staré smrky okolo pramene. To je hodně silné obvinění.

Hnutí Duha: Pramen Vltavy nevyschl
Foto: hnutiduha.cz
Popisek: Hnutí Duha - logo

Clánky senátora Tomáše Jirsy (ZDE) a senátora Jana Veleby (ZDE) informují, že vyschl pramen Vltavy. Píší, že je to národní tragédie a že za to nese (spolu)vinu Hnutí DUHA a vědci.

Tak především: pramen Vltavy nevyschl. Přestala téci voda z trubky do uměle vytvořené studánky, ke které chodí turisté v domnění, že vidí pramen Vltavy. Hlavní pramen Vltavy ale i nadále vytéká z níže položeného rašeliniště a je posilován řadou pramínků ze svahu Černé hory. Jeden z těchto menších pramínků nyní přestal dodávat vodu do trubky, která vede pod zemí k „turistické“ studánce. Nakonec se zjistilo, že trubka je ucpaná, což si nikdo ze šiřitelů zprávy o vyschnutí pramene Vltavy a obviňování ekologů a vědců předem neověřil.

Ale i kdyby nebyla - samozřejmě, že v tom extrémním suchu prameny vysychaly. Viděli jsme to všude. A naplní-li se prognózy globálních změn klimatu, budou taková sucha čím dál častější. Dávat za vinu vyschnutí jednoho z pramenů Hnutí DUHA byla samo o sobě účelová lež jako věž, nad kterou mnohý čtenář jen zakroutil hlavou. Kdyby totiž byly stromy napadené kůrovcem kolem pramene Vltavy vykácené, jak prosazují senátoři Jirsa s Velebou, a vznikla tam další velká holina, vody by bylo ještě méně. Půda alespoň částečně zastíněná suchými stromy totiž zachovává svou soudržnost a schopnost vázat vodu, kdežto půda na holině je vystavená přímému slunečnímu žáru a její struktura se rozpadá.

Příčinu dnešního stavu lesů u pramene Vltavy je třeba hledat v období ještě před orkánem Kyrill - v nerozumných těžbách pod vrcholem Černé hory v devadesátých letech. Vzniklé holiny pak rozšiřoval vítr, opakovaly se polomy, které dosáhly až ke zbytku pralesa nad pramenem Vltavy. Orkán Kyrill to pak dovršil. Kdyby se tehdy v roce 2007 polomy opět vytěžily, nenastoupil by možná kůrovec, ale rozšiřovaly by se dál holiny větrem.  Šance na zachování „zeleného lesa“ tam už tehdy nebyla.

Pro přírodu v národním parku je mnohem lepší ponechat uschlé stromy stát, aby chránily půdu i mladé stromky, které pod nimi vyrůstají, než napadené smrky vytěžit. Z kácení, které prosazuje senátor Jirsa, mají prospěch jen těžařské společnosti. Chceme-li, aby krajina lépe hospodařila s vodou, nedělejme v lesích holoseče. V národním parku nechme přírodě svobodu a v ostatních hospodářských lesích provádějme těžbu dřeva šetrně.

Zjištěním ucpané trubky ale ztrácí další debata nad „vyschlým“ pramenem Vltavy smysl. Slušný člověk by se v takové situaci za vyřčená obvinění rychle veřejně omluvil.

Jaromír Bláha
Hnutí DUHA

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Rekonstrukce stropní desky nad vestibulem stanice Florenc C ve třetí etapě

16:33 DPP: Rekonstrukce stropní desky nad vestibulem stanice Florenc C ve třetí etapě

Rekonstrukce stropu nad stanicí metra Florenc C i samotného vestibulu, které Dopravní podnik hl. m. …