Investiční strategie očima profesionála: Kde zhodnocují své peníze bohatí

19.03.2014 12:44 | Zprávy

Chytří a zkušení lidé vědí, že pokud peníze leží ladem, ztrácejí svoji hodnotu. Je tedy dobré je zhodnocovat. Zejména při záměru investovat větší sumu peněz, v řádu milionů, však není výběr správného nástroje jednoduchý. Zeptali jsme se proto profesionálů, co bychom neměli podcenit při výběru důvěryhodného investičního fondu. V následujícím článku přinášíme tipy, podle nichž se při svém rozhodování řídí takzvaní kvalifikovaní investoři.

Investiční strategie očima profesionála: Kde zhodnocují své peníze bohatí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Nešetřit, nespekulovat, investovat

Prvním klíčovým bodem, který nás při snaze zhodnotit své peníze čeká, je rozhodnutí, zda chceme peníze investovat na delší dobu, nebo zda se přikloníme ke krátkodobé spekulaci. Ačkoli krátkodobí spekulanti dokážou vydělat zajímavé peníze za poměrně krátkou dobu, musí si uvědomit také riziko, které s sebou tento způsob investice přináší. Možnost rychlého a vysokého zisku s sebou reálně nese i vysoké nebezpečí ztrát. Bohatí lidé navíc potřebují spíše uchovat a ochránit hodnotu svého bohatství, aby neztrácela na kupní síle. Proto je pro ně nevýhodná spekulace i obyčejné šetření, při kterém kvůli inflaci dlouhodobě hodnota naspořených aktiv klesá. „Dlouhodobý investor myslí hodně dopředu. Investuje do hodnotových aktiv, jakými jsou nemovitosti či hodnotové akcie. Díky dlouhodobému horizontu je také schopen přežít případné výkyvy na trzích. Odměnou mu pak je zajímavý výnos, který výrazně překoná úroky na spořicích účtech a terminovaných vkladech v bankách, penzijní připojištění, ale i inflaci,“ vysvětluje Jaroslav Hlavica ze společnosti BrodIS, která je nezávislým zprostředkovatelem investicí v řádu milionů korun.

Správný fond se pozná podle poplatků

Ačkoli poplatky tvoří při investování pouhých několik procent z investovaných peněz, v konečném důsledku mohou být rozhodujícím faktorem, který rozdělí fondy i investory na úspěšné a neúspěšné. U investování rozhodně neplatí, že co je dražší, musí být i kvalitnější. Levné fondy investorům často vydělají jednodušeji. Ti totiž nemusejí každý rok dohánět několikaprocentní ztráty, které jsou způsobeny vysokými náklady. Některé fondy účtují vedle poplatku za správu také výkonnostní poplatek. Ten obvykle představuje motivaci pro správce fondu k dosahování lepší výkonnosti. Díky němu si navíc může správce účtovat nižší klasický poplatek. Pro investora pak výkonnostní poplatek znamená výhodu v tom, že platí pouze za výsledek. Pokud mu tedy fond vydělá, zaplatí investorovi jeho zaslouženou prémii. Jestliže k zisku naopak nedojde, investor poplatek nehradí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Prestižní ocenění Hasič roku 2024 převzali na Pražském hradě jednotlivci i skupiny

16:13 HZS: Prestižní ocenění Hasič roku 2024 převzali na Pražském hradě jednotlivci i skupiny

Slavnostní vyhlášení výsledků 16. ročníku ankety Hasič roku se uskutečnilo ve čtvrtek 24. dubna 2025…