Ve věkové skupině 45 až 60 let si cíleně odkládají peníze, ať už pravidelně, nebo nepravidelně, tři čtvrtiny dotazovaných. To odpovídá i datům za celou oslovenou populaci. Pětina respondentů nespoří vůbec, nejčastěji kvůli nedostatku finančních prostředků. Nejvíce dotazovaných (43 %) ve věkové kategorii 45–60 let očekává, že se jejich reálná finanční rezerva při dosažení důchodového věku bude pohybovat v rozpětí 50 až 200 tisíc korun, další zhruba čtvrtina tyto úspory odhaduje na 200 až 500 tisíc korun.
„Systém důchodového zabezpečení je nejistý a je chvályhodné, že většina Čechů se v penzi nehodlá spoléhat pouze na podporu státu,“ říká Petr Šimčák, ředitel obchodu Pioneer Investments ČR, a dodává: „Vytváření finanční rezervy na penzi je v zájmu každého z nás a mělo by se stát běžnou součástí produktivního věku. Je jakousi „pojistkou“ pro udržení kvality života i v důchodovém věku, abychom mohli důstojně žít a ne jen přežívat. Pro vybudování finančního zázemí na penzi přitom není nutné odkládat vysoké částky. Řada investičních produktů životního cyklu nabízí možnosti pravidelného investování už od 500 korun měsíčně – např. RENTIER 3S.“
Více než polovina oslovené populace spoří na penzi pravidelně, dalších 18 % pak nepravidelně podle možností. Tyto údaje odpovídají také věkové kategorii 45–60 let. O něco více pravidelných střadatelů na důchod pochází z věkové kategorie 30–44 let, naopak nejvíce těch, kteří si na důchod neodkládají vůbec, je podle očekávání v nejmladší kategorii 18–29 let (32 %).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva