„Celá pětina smrtelných nehod chodců se odehraje na vyznačeném přechodu. Nejčastější příčinou bývá nepozornost řidiče vozidla, který chodce prostě přehlédne. Nadace ČEZ proto již sedmým rokem pomáhá smutné statistiky měnit. Nejčastěji chtějí žadatelé lépe osvětlit přechody v blízkosti mateřských a základních škol. Zvláště v zimních měsících, kdy děti chodí domů z různých kroužků až za šera, je důležité, aby byly pro řidiče hodně vidět. Máme radost, že Oranžové přechody si rychle získaly oblibu a přispívají k vyšší bezpečnosti v obcích,“ poznamenala Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Vloni Nadace ČEZ podpořila 21 projektů za 2,5 milionu korun, z toho tři v Ústeckém a jeden v Libereckém kraji. Zatímco v Teplicích a České Kamenici jsou již oranžové sloupy se světly na svých místech. V Krupce a Novém Boru budou instalovány letos. Krupka přitom „trhne“ nový rekord, neboť v rámci jednoho projektu zde hodlají nasvítit hned šest přechodů. Je to o jeden více než v Postoloprtech na Lounsku z roku 2015.
Celkem již bylo od roku 2013 zrealizováno 24 projektů v Ústeckém a 5 v Libereckém kraji. Slovo projekt je přitom na místě, neboť jak již bylo výše řečeno, někde „oranžově“ nasvítili více přechodů najednou. Například i v Kadani či Teplicích.
Grantové řízení Oranžový přechod Nadace ČEZ je zaměřeno na podporu zvyšování bezpečnosti formou instalace osvětlení přechodů pro chodce jak v zastavěných oblastech (intravilán), tak i mimo ně (extravilán). „Příjemcem nadačního příspěvku mohou být pouze obce, města, nebo městské části hlavního města Prahy. Za posledních sedm let vyčerpali žadatelé o grant více než 25 milionů korun na 172 projektů,“ uzavřela Michaela Ziková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva