Nová mobilní aplikace pomůže záchranářům lokalizovat místo nehody

09.03.2016 15:15 | Zprávy

Zdravotnická záchranná služba v České republice má ode dneška nového pomocníka při hledání polohy pacientů, volajících na linku 155. Je jím nová aplikace pro „chytré“ mobilní telefony.

Nová mobilní aplikace pomůže záchranářům lokalizovat místo nehody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vozidlo ambulance, ilustrační foto

V život ohrožující situaci stačí přidržet nouzové tlačítko na displeji. Tímto jednoduchým pohybem se spustí vytáčení linky 155 a současně se z mobilního telefonu odešle zpráva, která obsahuje informace o aktuální poloze či doplňující informace, týkající se zdravotního stavu postiženého.

„Jihomoravský kraj a naše záchranka je opět průkopníkem v dobré věci v rámci celé České republiky. V minulosti to bylo zavedení AED, postupně defibrilátory nakupují veřejné instituce, podařilo se vybavit policii a hasiče. Statistika ukázala, že tento způsob rozmístění defibrilátorů už zachránil desítkám lidí na jižní Moravě život. Jsem rád, že na to dnes navazuje další aplikace Záchranka. Chci poděkovat našim partnerům, protože zde se spojil veřejný i soukromý sektor, a to včetně financování. Jsem rád, že existuje jednoduchá aplikace, kterou si lidé mohou stáhnout do svých mobilních telefonů zdarma. Na aplikaci je v této chvíli propojeno 12 ze 14 systémů komunikačních středisek zdravotnických záchranných služeb a zbývající kraje – střední a jižní Čechy – by měly být integrovány do prázdnin. Znamená to, že potom by celoplošně ten, kdo využije tuto aplikaci, si okamžitě, bez nutnosti telefonického spojení, dokáže říci o pomoc. To, co potřebují záchranáři, je přesná poloha. Aplikace vyšle tuto informaci, obsahuje i interaktivní návody jak postupovat, jak poskytnout první pomoc.  Záchranka je produkt, který kraj podpořil nejen morálně, ale také finančně, děkuji i ostatním finančním partnerům. Samotné peníze by neznamenaly nic, děkuji týmu, který aplikaci připravil jak technicky, tak zejména obsahově. Doufám, že tato aplikace pomůže desítkám, stovkám, možná tisícům lidí v nouzi a pomůže zachránit jejich životy a zdraví,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

„V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem,“ říká MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Liberec: Dětský koutek opět otevírá své brány

10:34 Zoo Liberec: Dětský koutek opět otevírá své brány

Ve čtvrtek 1. května se po více než půl roce opět otevře Dětský koutek v Lidových sadech veřejnosti.…