„Jsem rád, že se na základě konkrétního případu rozpohybovala pomyslná kola a celý vůz se nám daří táhnout úspěšně kupředu. S panem ministrem jsme se domluvili, že kraj odstraní environmentální riziko z areálu neprodleně a na své náklady. Ty mu pak budou proplaceny právě z nově vznikajícího programu,“ uvedl Martin Netolický. „Odhadované náklady na akutní zajištění a odstranění chemikálií z objektu jsou odhadovány na zhruba čtvrt milionu korun,“ dodal Martin Netolický.
Na společný dotační program pro kraje a obce, ze kterého bude možné hradit náklady na odstranění odpadů v těchto urgentních případech environmentálního ohrožení, půjde ze Státního fondu životního prostředí 100 milionů korun. Program odstartuje koncem března a výzvy budou dvoukolové. V prvním kole budou sbírány podněty ze strany krajů a obcí, které budou následně posouzeny. V rámci druhého kola předloží obce nebo kraje plné žádosti o podporu už na konkrétní projektové náměty. SFŽP zaplatí 80 procent z celkové částky, 20 procent bude hradit kraj. Jednou z podmínek pro udělení dotace bude závazek obcí, že budou prostředky státu vymáhat zpět po majiteli, jakmile to bude právně možné.
„Dvoukolová výzva byla zvolena zcela záměrně, v prvním kole získáme data pro monitoring postižených lokalit, a ve druhém kole již budou zpracovány plné žádosti na konkrétní opatření na základě naší výzvy a přímé komunikace s předkladatelem žádosti,“ řekl ke způsobu výzvy Petr Valdman, ředitel SFŽP.
V Pardubickém kraji by tento pilotní projekt nemusel zůstat osamocen. „Mezi předběžně vytipované projekty patří také sanace skládky v Boru u Skutče,“ uvedl radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pardubickykraj.cz