Zatímco čtvrteční jednání delegací ministrů vnitra bylo primárně zaměřeno na aktuální otázky spojené s bojem proti terorismu, páteční justiční témata byla po úvodním bloku zaměřeném na justiční aspekty terorismu věnována především tzv. digitální agendě.
V reakci na projev francouzské delegace, která připomněla tragické události z počátku ledna v Paříži a apelovala na posílení spolupráce mezi unijními státy v boji s terorismem, vystoupili komisařka pro spravedlnost, zástupkyně Eurojustu a protikorupční koordinátor s přehledem aktuálních právních nástrojů i praktických opatření, které již v EU existují či na něž by se měla zaměřit pozornost v nejbližší době.
Eurokomisařka Věra Jourová uvedla, že je především důležité správně implementovat stávající právní základnu, zejména rámcové rozhodnutí z roku 2008, a teprve poté by mělo dojít na případné nové legislativní iniciativy. „V první řadě je zapotřebí efektivně bojovat proti rasismu, xenofobii a antisemitismu a zabývat se prevencí radikalizace,“ podotkla Jourová. Dále připomněla, že unijní nástroje jako evropský zatýkací rozkaz, systém ECRIS (výměna informací z trestních rejstříků) nebo úmluvy o právní pomoci v trestních věcech významně přispěly k rychlému objasnění nedávných teroristických činů v Paříži a Bruselu či při identifikaci a vydání jejich pachatelů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo spravedlnosti