„Hospodaření banky se v letošním roce vyvíjí podle očekávání. Přetrvávající zpomalení domácí ekonomiky se letos odrazilo v nižší ekonomické aktivitě a menším zájmu o bankovní služby, což přispělo k poklesu našich úrokových výnosů. Naopak na nárůst nákladů má výrazný vliv úspěšné spuštění první části nové IT architektury banky, bez jednorázového vlivu těchto IT nákladů by byl pokles zisku banky zhruba poloviční,“ vysvětlil hlavní důvody vývoje zisku generální ředitel banky Mario Drosc.
„Věříme, že česká ekonomika začne pozvolna oživovat a v příštím roce tak dojde i k oživení poptávky především po úvěrových produktech. Na tento, byť velmi pozvolný, nárůst zájmu jsme připravenia chceme dále posilovat svou pozici v klíčových segmentech klientů,“ dodal Mario Drosc.
„Kromě modernizace naší IT infrastruktury se v letošním roce soustředíme na další rozvoj služeb pro prémiové klienty, a to především v oblasti poradenství a investic. Evidujeme velký zájem klientů o účet eKonto KOMPLET, přinášíme postupně nové investiční možnosti. V rámci našeho důrazu na kvalitní poradenství jsme nedávno představili unikátní Rádcovu hypotéku, rozjíždíme i koncept poradenství pro finanční ředitele našich firemních klientů. Právě s ohledem na naše zaměření na kvalitní poradenství mne těší, že jsme byli opět vyhlášeni bankou s nejlepší kvalitou obsluhy klientů při prodeji hypoték,“ zmínil Mario Drosc hlavní produktové inovace banky.
BLIŽŠÍ INFORMACE K HOSPODÁŘSKÝM VÝSLEDKŮM ZA 1.-3. ČTVRTLETÍ
ČISTÝ ZISK A VÝNOSY Čistý zisk banky meziročně klesl o 28,6 % na 1, 502 miliardy korun. Vývoj čistého zisku je ovlivněn především nižšími úrokovými výnosy a vyššími provozními náklady způsobenými investicemi banky do obnovy IT infrastruktury.
Čisté úrokové výnosy meziročně poklesly o 10,9 % na 4,38 miliardy korun, čisté příjmy z poplatků se zvýšily o 4,7 % na 1,7 miliardy korun, k nárůstu došlo především u firemních klientů kvůli větší aktivitě v úvěrové oblasti, v retailu výnosy z poplatků stagnují. Ostatní výnosy banky, které zahrnují zisky z operací na finančních trzích a dividendové výnosy, meziročně klesly o 6,4 % na jednu miliardu korun, pokles je způsoben především vyššími zisky z přecenění finančních derivátů v minulém roce.
VKLADY A ÚVĚRY Celková aktiva dosáhla 189,8 miliardy korun a meziročně poklesla o 5,2 %. Objem poskytnutých úvěrů klientům meziročně vzrostl o 1,5 % na 152,6 miliardy korun. Objem vkladů klientů klesl o 5,7 miliardy korun na 137,6 miliardy Kč.
NÁKLADY Provozní náklady meziročně narostly o 9,9 % na 4,51 miliardy korun. Zvýšení nákladů za první tři čtvrtletí roku 2013 je dáno především vyššími marketingovými náklady a zvýšenými náklady na IT. Banka v letošním roce úspěšně spustila první část nové IT infrastruktury, což se projevilo ve vyšších jednorázových nákladech na IT.
ŘÍZENÍ RIZIK Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek meziročně poklesly o 22,2 % na 640 milionů korun.
KAPITÁL Vlastní kapitál banky se meziročně zvýšil o 6,5 % na 19,48 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost banky ke konci 3. čtvrtletí dosáhla 13,72 %, zatímco o rok dříve to bylo 13,24 %. V květnu 2013 došlo k navýšení základního kapitálu banky o 835,4 milionu korun.
HLAVNÍ NEFINAČNÍ NOVINKY V LETOŠNÍM ROCE
START INVESTIČNÍ SPOLEČNOSTI - Raiffeisen investiční společnost a.s. (RIS) získala licenci a zahájila činnost, na český trh přinesla první produkty pro retailové klienty. Vznik RIS je plně v souladu se strategií prémiové banky kladoucí důraz na poradenství a vnímání RB jako specializovaného „investičního domu“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva