Citovaný výzkum STEM byl proveden v pravidelné sérii TRENDY metodou kvótního výběru ve dnech 29. 8. – 8. září 2013 na souboru 1093 dotázaných reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let. Statistická chyba u tohoto souboru se pohybuje kolem ± 2 procentních bodů u menších stran, u větších stran kolem ± 3 procentních bodů. Výzkumná série TRENDY je hrazena výhradně z prostředků STEM a nezávisí na žádném zadavateli mimo STEM.
STRANICKÉ PREFERENCE
Stranické preference ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných, tj. včetně nerozhodnutých a lidí, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.
"Pokud byste (přesto) šel(šla) volit, kterou stranu byste příští týden volil(a) do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR?" (údaje za září 2013; otevřená otázka – bez použití karet s názvy stran)
POZOR: STRANICKÉ PREFERENCE NEVYJADŘUJÍ VOLEBNÍ VÝSLEDEK!
MODEL VOLEBNÍCH ZISKŮ
Hypotetické počty mandátů v září 2013
Stranické preference zobrazují relativní sílu politických stran k danému okamžiku výzkumu. Přeložit tato čísla do modelového volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli apod. Předkládaný volební model zanedbává dnes nerozhodnuté občany a ty, kteří nejsou ochotni uvést žádné preference. Opírá se o dosažené výsledky v posledních volbách a částečně si všímá pevnosti vazby k volené straně. V hrubých obrysech také odhaduje vlivy d’Hondtovy metodiky přepočítávání hlasů na mandáty, i když zcela přesně a spolehlivě nelze zachytit rozložení politických nálad v našich nejmenších krajích. Jde o odhad – odchylka zpravidla činí ± 2 mandáty.
ZÁKLADNÍ ZJIŠTĚNÍ
1. V září by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm stran. Zcela nově by se přes pětiprocentní práh dostalo hnutí ANO. ANO šlo v posledních týdnech strmě nahoru, ve volebním modelu by získalo 7,7 %.
2. ČSSD je na prvním místě. I když ztratila ve stranických preferencích, mezi pevnějšími voliči v modelu získává 30 %.
3. KSČM je na druhém místě. Je jediná ze zavedených stran, která v současnosti výrazně neztratila. Ve volebním modelu si polepšila a dosahuje 15 %.
4. Na třetím a čtvrtém místě jsou TOP 09 a ODS. V modelovém volebním výsledku by TOP 09 získala 12 % a ODS 11 %. Větší zisk mandátů u TOP 09 oproti ODS odráží odlišnou situaci v krajích, což má vliv na d’Hondtův přepočet na mandáty.
5. Zemanovci mezi předpokládanými voliči v modelu získávají 7,4 %.
6. KDU-ČSL ve stranických preferencích zůstala pod 5 procenty, ve volebním modelu mezi předpokládanými voliči však v důsledku pevného volebního odhodlání příznivců získává 5,5 %.
7. K volbám by podle svých slov přišlo 59 % občanů, 18 % svou účast jasně odmítá, nerozhodnuto je 23 % obyvatel ČR. Ochota jít volit se oproti červnu zvýšila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva