Servodata: Volně šiřitelný software využívá NASA, FBI i velké korporace

13.02.2014 8:05 | Zprávy

Již dávno neplatí, že volně šiřitelný software do korporátního prostředí nepatří. Za posledních 5 let vzrostla poptávka po open-source řešení v korporátním prostředí několikanásobně. Mírou využití se nyní plně vyrovná proprietárním řešením. Často je nasazován v kritických provozech, jako jsou bankovnictví, průmyslová výroba, zdravotnictví, nebo i v případě vládních bezpečnostních agentur. Důvodem zde není jen fakt, že je k dispozici „zdarma“.

Servodata: Volně šiřitelný software využívá NASA, FBI i velké korporace
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Dříve nebyl komunitně vyvíjený open-source vnímán v korporátním prostředí zcela vážně. Občas se rozpoutala diskuze o bezpečnosti řešení s otevřeným kódem, který může kdokoli analyzovat. Dnes konkuruje volně šiřitelný software těm nejvýznamnějším proprietárním nástrojům softwarových gigantů, jako jsou Microsoft, IBM, Oracle a další. Přestože není možné zobecňovat, open-source má často při konkrétní implementaci několik výhod. Cena není jediným argumentem, protože při korporátním nasazení není ani open-source zcela bez nákladů. Stále je nutné platit za implementaci, profesionální podporu a údržbu. Odpadají však poplatky za samotný software, přesněji řečeno za licence.

Volně šiřitelný software versus proprietární řešení

Mezi nesporné výhody patří nezávislost na jediném výrobci. Volně šiřitelný software je díky otevřenému kódu možné za určitých podmínek upravovat a doplňovat o vlastní nadstavby. Pro korporátní nasazení jsou ale připravené i open-source projekty, za kterými stojí silný garant – například Red Hat. Největší výhodou je pak možnost rychlého vývoje a implementace zcela na míru.

„Diskuze, zda je lepší open source nebo proprietární řešení, je dnes víceméně vyčerpána. Situaci konkrétního zákazníka je nutné vždy posuzovat v širším kontextu: jaké má vize, jaké je jeho aplikační portfolio, jak početný a zkušený je jeho IT tým. Z toho vycházíme, a proto někdy doporučíme řešení od Microsoftu, jindy například JBoss od Red Hatu. Stále častěji se však v korporátním prostředí setkáváme se zájmem o open-source řešení, které mělo před 10 lety jen malý podíl trhu,“ upřesňuje Vojtěch Knězů, Head of Technology Unit Open Source ze společnosti Servodata.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

19:28 HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

Poslední dubnová noc, známá jako Filipojakubská, patří k oblíbeným tradicím, zejména díky pálení čar…