Delegáti sjezdu vyslechli zprávu o ustavujícím zasedání Sněmu a Revizní komise OS Stavba ČR, dále projednali a schválili řadu otázek k další činnosti odborového svazu včetně majetkových a finančních. Ale hlavní diskuse se rozproudila k takovým zásadním věcem, jako jsou pracovněprávní vztahy a sociální zabezpečení zaměstnanců a jejich rodin. Proto v rezoluci k pracovnímu právu odboráři mj. uvádějí, že jejich požadavek na zachování stávající samostatné právní úpravy pracovněprávních vztahů v Zákoníku práce, je dán tím, že je tak zajištěna zaměstnancům potřebná míra jejich ochrany přímo ze zákona. Odmítají existující tendence oslabit pracovněprávní ochranu zaměstnanců, které se projevují různými formami návrhů na změny v oblasti pracovněprávní legislativy pod evidentně účelovou záminkou údajné potřeby větší flexibility pracovního trhu v rámci procesu postupující globalizace.
Delegáti sjezdu konstatovali, že je nezbytné zabránit všemi reálnými prostředky rozvíjení jakýchkoliv forem prekarizace práce (tj. nahrazování plných pracovních úvazků částečnými), jakož i obcházení platné právní úpravy tzv. Švarc systémem a uzavíráním pracovních poměrů na dobu určitou v rozporu s právní úpravou v Zákoníku práce, dále nelegálním zaměstnáváním a ze strany zaměstnavatelů neodůvodněným vnucováním uzavření dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr apod. Dále odmítli neoliberální pojetí pracovního trhu včetně pracovněprávní legislativy i různé nestandardní novodobé formy tzv. otrocké práce, jejímž základním projevem je nízká mzda a práce na zavolanou. Odboráři požadují vytváření a zachování dobrých pracovních podmínek, které jsou jedním ze základních předpokladů výkonu kvalitní práce, a také požadují, aby zaměstnanci dostali adekvátní odměnu.
V závěru rezoluce o pracovním právu se odboráři zaměřili na zdůraznění myšlenky, že je třeba udržet zaměstnanost, stabilizovat pracovněprávní vztahy a celkovou sociální politiku u zaměstnavatelů. „Jsme i nadále přesvědčeni, slušní zaměstnanci a slušní zaměstnavatelé se spolu vždy dohodnou. Rozumná spolupráce obou sociálních partnerů je základem pracovněprávních vztahů demokratického státu a je předpokladem pro zachování sociálního smíru,“ uvádějí v rezoluci. Proto vyzvali sociální své partnery za řad zaměstnavatelů k zachování dosažené úrovně pracovněprávních standardů a k odmítnutí všech otevřených i skrytých forem sociálního dumpingu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva