Účastníci důchodového spoření budou moci požádat o doplacení pojistného nejdříve v roce 2017

08.01.2016 18:40 | Zprávy

Dne 1. 1. 2016 nabyl účinnosti zákon o ukončení důchodového spoření. Ten mimo jiné stanoví, jakým způsobem ukončit důchodového spoření, jak vypořádat prostředky jeho účastníků. Zákon dále upravuje možnost doplatit v roce 2017 pojistné na důchodové pojištění, a tím v budoucnu získat vyšší procentní výměru starobního důchodu. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) přináší stručný přehled toho, co se v následujících týdnech a měsících bude účastníků důchodového spoření (II. pilíře) týkat.

Účastníci důchodového spoření budou moci požádat o doplacení pojistného nejdříve v roce 2017
Foto: ČSSZ
Popisek: Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)

Komplexní informace ve vztahu k ukončení důchodového spoření a vypořádání naspořených prostředků účastníkům důchodového spoření sdělí jejich penzijní společnost. Ta má ze zákona povinnost zaslat jim oznámení o postupu při ukončení důchodového spoření a uveřejnit tyto informace také na svých internetových stránkách.

V tuto chvíli je předčasné, aby se účastníci důchodového spoření obraceli na ČSSZ či okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) a žádali o vyčíslení doplatku pojistného, neboť platí, že do 31. 3. 2016 je penzijní společnost povinna zaslat účastníkovi oznámení o postupu při ukončení důchodového spoření, do 30. 9. 2016 musí účastník penzijní společnosti sdělit své jméno, rodné číslo (datum narození) a zvolený způsob vyplacení prostředků, které mu penzijní společnost vyplatí v období od 15. 10. 2016 do 31. 12. 2016.

Doplacení vyvedeného pojistného je možné až v roce 2017

Jelikož údaje potřebné pro stanovení výše doplatku pojistného konkrétního žadatele (zaměstnance) může OSSZ sdělit pouze jeho místně příslušný správce daně z příjmů, není možné oznámit výši tohoto doplatku dříve, než budou vypořádány prostředky účastníků důchodového spoření. Proto OSSZ nemohou sdělit výši doplatku pojistného přede dnem 1. 1. 2017.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

13:33 Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

Koncem roku 2024 studovalo na veřejných a soukromých vysokých školách v Česku bezmála 315 tisíc osob…