Univerzitní studenti pomáhají ZKL řešit únavu materiálu, výkon i životnost ložisek

21.07.2014 12:16 | Zprávy

Udržet si v dnešní době stálou pozici ve výrobní sféře je běh na dlouhou trať, v průběhu kterého nesmíte příliš odpočívat. Přední světoví výrobci si dobře uvědomují, že klíčovou podmínkou úspěchu je konstantní vývoj nových produktů a adaptace stávajícího portfolia podle požadavků klientů.

Univerzitní studenti pomáhají ZKL řešit únavu materiálu,  výkon i životnost ložisek
Foto: ZKL
Popisek: ZKL

Na tom zakládá svou strategii i strojírenský koncern ZKL, přední světový výrobce ložisek. Samotný vývoj by však nemohl existovat bez předchozího výzkumu. Obě veličiny realizuje koncern prostřednictvím vlastní společnosti ZKL - Výzkum  a vývoj. Stále více se však na této bázi propojuje s renomovanými technickými vysokými školami. Tato kooperace umožňuje využívat uznávané kapacity v oboru a dostat se do kontaktu s talentovanými studenty, jejichž cesty vedou po absolutoriu často právě za brány ZKL.

„Výzkumná činnost byla v důsledku nedostatku prostředků dříve opomíjena. Nyní se to však změnilo. Základní a aplikovaný výzkum jsou totiž podmínkou úspěšného vývoje“, vysvětluje Ing. Vladimír Zikmund, výkonný ředitel společnosti ZKL-Výzkum a vývoj, a. s. „Výzkumně-vývojové aktivity realizuje pro koncern ZKL prioritně dceřiná společnost Výzkum a vývoj. Hlavním viditelným přínosem je především tvorba nových produktů, ale i inovace těch stávajících. Otázky vlivu materiálu, tepelného zpracování, dokončovacích operací i geometrie kontaktních ploch mají velký vliv na parametry ložisek z hlediska jejich životnosti, vývinu tepla a třecích ztrát. Na základě kvalitního výzkumu tak profituje především konečný zákazník“, dodává.

Kromě vlastního výzkumu ZKL rozvíjí také spolupráci s českými univerzitami. Aktuálně se v této rovině věnuje především otázkám základního a experimentálního bádání. V současné době je v realizaci projekt materiálového inženýrství ve spolupráci se středoevropským technologickým ústavem CEITEC. Tento institut je společným projektem VUT v Brně, Masarykovy univerzity a dalších pěti brněnských partnerů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách

22:08 Lesy ČR: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách

Pět vodních nádrží obnovily Lesy ČR v severních Čechách v rámci programu Vracíme vodu lesu. Do příro…