Ústavní soud potvrdil, že obec Němčice uplatnila své vlastnické právo k historickému majetku opožděně

19.08.2016 11:45 | Zprávy

Plénum Ústavního soudu (soudce zpravodaj Tomáš Lichovník) zamítlo ústavní stížnost obce Němčice (okres Prachatice), neboť ji neshledalo důvodnou. Návrh na zrušení ustanovení § 8 odst. 1 zákona č. 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí, ve znění zákona č. 173/2012 byl odmítnut.

Ústavní soud potvrdil, že obec Němčice uplatnila své vlastnické právo k historickému majetku opožděně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

V řízení před obecnými soudy se stěžovatelka neúspěšně domáhala žalobou určení vlastnického práva k nemovitosti podanou na základě zákona č. 172/1991 Sb. Soud prvního stupně, odvolací soud, jakož i dovolací soud shodně dospěly k závěru, že žaloba byla obcí podána opožděně.  Ustanovení § 8 odst. 1 citovaného zákona stanoví, že pokud vlastnické právo, které na obec ze státu přešlo podle tohoto zákona, není dosud zapsáno v katastru nemovitostí, je obec povinna nejpozději do 31. března 2013 uplatnit návrh vůči katastrálnímu úřadu, nebo podat žalobu na určení vlastnického práva u soudu; nesplní-li obec tuto povinnost, považuje se den 1. dubna 2013 za den přechodu vlastnického práva na stát. V právě projednávané věci žaloba sice byla podána k poštovní přepravě 29. 3. 2013, ale soudu napadla až 2. 4. 2013. Podle obecných soudů se jedná o lhůtu hmotněprávní, jejíž konec je pevně stanoven právním předpisem, a tudíž nehraje roli, zda její konec připadl na neděli či státní svátek, jako tomu bylo v tomto případě – konec lhůty se neposouvá na nejbližší pracovní den. Stěžovatelka je oproti tomu názoru, že lhůta pro podání byla zachována a tvrdí, že napadené rozhodnutí dovolacího soudu porušilo její základní právo na spravedlivý proces a právo na ochranu majetku. Dále navrhuje zrušení předmětného ustanovení zákona, neboť je podle ní v rozporu s ústavním pořádkem tím, že bez náhrady odnímá obcím vlastnické právo ke specifickému majetku.

K projednání a rozhodnutí ústavní stížnosti byl původně příslušný II. senát, který navrhl, aby věc atrahovalo plénum Ústavního soudu s ohledem na závažnost věci a také proto, že stejná právní otázka je činěna spornou i v dalších dosud nerozhodnutých stížnostech (stížnost města Volary a obcí Dolní Dvořiště, Rožmitál na Šumavě a Černá v Pošumaví).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

19:28 HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

Poslední dubnová noc, známá jako Filipojakubská, patří k oblíbeným tradicím, zejména díky pálení čar…