V polistopadovém vývoji naší země si nejvíce vážíme svobody a možnosti cestování

16.11.2014 14:46 | Zprávy

17. listopad roku 1989 si nejvíce spojujeme se svobodou, demokracií, změnou, ale také s podvodem, změnou k horšímu a nebo se začátkem rozkrádání našeho státu.

V polistopadovém vývoji naší země si nejvíce vážíme svobody a možnosti cestování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Turisté v Praze

Jak ukázal exkluzivní průzkumu společnosti SANEP, který se zaměřil na hodnocení pětadvacetiletého polistopadového vývoje naší země, nejvíce si domácí populace spojuje události spojené se 17.listopadem roku 1989 se svobodou, demokracií, změnou, Sametovou revolucí, koncem jedné strany či pádem totalitního režimu. Část domácí populace však vnímá události 17. listopadu s odstupem 25 let i jako podvod, změnu k horšímu, začátek rozkradení státu, plánovaný převrat, zlodějnu, či jako divadlo.

V poměrně hojném počtu se však v otevřené otázce, v níž mohli respondenti, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, sami uvádět co pro ně představuje 17.listopad 1989 objevovala odpověď, nic nebo normální den.

Nadpoloviční část domácí populace ze sedmi vybraných významných událostí polistopadového vývoje hodnotí kladně pouze zavedení přímé volby prezidenta ČR, kterou vnímá v souhrnu kladně 65,5% dotázaných a dále vstup ČR do NATO (51,7%). Vstup ČR do EU pak již kladně hodnotí v souhrnu již jen 43,5% dotázaných. Rozdělení federace na dva samostatné státy ČR a SR hodnotí kladně 42,1% dotázaných, vytvoření Senátu 35,7% dotázaných, obecně privatizaci 29,1% respondentů a církevní restituce již jen 14,1% respondentů.

Za zdrcující lze označit výsledek otázky, která zjišťovala názor dotázaných na to, zda se během pětadvaceti let od Sametové revoluce podařilo naplnit hlavní heslo „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Kladný názor totiž vyjádřilo v souhrnu pouze 8,3% respondentů.

Názor, že za předlistopadové éry komunistického režimu bylo lépe než dnes sdílí jednoznačně 15,2% dotázaných. Naopak 49,1% dotázaných uvedlo, že se jednoznačně domnívají, že za minulého režimu nebylo lépe než dnes.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Plzeňští celníci zajistili chráněné mořské koníky v prodejně potravin

22:31 Celní správa: Plzeňští celníci zajistili chráněné mořské koníky v prodejně potravin

Lahev s chráněnými mořskými koníky nalezli plzeňští celníci v rámci své běžné kontrolní činnosti.