Studie s názvem "Penzijní reformy od Chile po středovýchodní Evropu" se zabývá důsledky privatizace penzijních systémů v zahraničí a přenositelností zahraničních zkušeností na český důchodový systém. Cílem dokumentu je mimo jiné být výchozím bodem pro další úvahy o českém důchodovém systému pro další vládu.
Ze studie vyplývá, že český penzijní systém funguje relativně dobře a není potřeba ho radikálně reformovat. Pokus předchozích vlád o jeho reformu a zřízení druhého důchodového pilíře se ukázal jako kontraproduktivní. Jeho důsledkem totiž byla pouze finanční destabilizace celého systému a zároveň zvyšoval zadlužení státu. Zrušení druhého důchodového pilíře, který prosadila současná vládní koalice, bylo podle závěrů studie správné rozhodnutí a zabránilo dalšímu oslabování stávajícího důchodového systému.
Podobná situace nastala i v dalších zemích střední a východní Evropy, kde byl 2. fondový pilíř v rámci reforem zaveden. V Pobaltí a na Slovensku byl oslaben a v Polsku, Maďarsku a České republice zrušen.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva