Ženy jejich sobotní Mezinárodní den potěší. Demografický výzkum Allianz jim ale číst nedávejte

05.03.2014 17:42 | Zprávy

Méně sňatků, více rozvodů a rostoucí průměrná délka života zvyšují u žen riziko chudoby ve stáří.

Ženy jejich sobotní Mezinárodní den potěší. Demografický výzkum Allianz jim ale číst nedávejte
Foto: Allianz
Popisek: Allianz

Podle aktuální demografické studie Allianz si v České republice musí 2,9 % žen nad 65 let vystačit s příjmem pod hranicí chudoby. Jednou z příčin této tíživé životní situace je pro některé z nich i rozvod. Ten má obzvlášť na ženy ve vyšším věku výrazně negativní finanční dopad. Přestože tradiční žerty o “zlatokopkách”, které od soudu odcházejí obohacené o majetek bývalého partnera, nikoho nepřekvapí, ve skutečnosti má rozvod pro mnohé ženy drtivé finanční následky. 

“Rozsah problémů, které si ženy od rozvodu odnášejí, se značně liší v závislosti na jejich generační skupině, a závisí například na tom, kolik si toho ženy za život stihly naspořit,” uvádí Zdeňka Vostrovská, manažerka správy penzí Allianz penzijní společnosti. Pomoci ochránit ženy může aktivní zvyšování finanční gramotnosti celé populace, což by u žen mohlo vést ke zvýšení jejich zájmu o vlastní finance a doplňkový zdroj příjmů na stáří, jako jsou penzijní nebo důchodové spoření, nebo životní pojištění.

Ve 27 letech svatba, ve 41 rozvod

Výsledky studie Allianz dokazují, že méně svateb, více rozvodů a rostoucí průměrná délka života zásadně zvyšuje riziko, že ženy v důchodovém věku zcela vyčerpají své finanční rezervy. Například důchody jsou totiž často u žen nižší než u mužů. Doplácejí na to, že kvůli pracovní prodlevě v době rodičovské dovolené vydělávají méně a často kvůli péči o rodinu pracují na zkrácený úvazek. 

A statistika v tomto ohledu rozhodně nehovoří ve prospěch blahobytu českých žen. V roce 1970 se v Československu konalo více než 9 svateb na tisíc obyvatel, čtyřicet let poté toto číslo spadlo na méně než 5. To nemusí nutně znamenat, že v dlouholetém partnerství žije méně lidí – spíše se zkrátka rozhodnou nevstoupit do formálního svazku. Stát však stále dává důraz na „formality“. 

Za stejné období se přitom ještě zvýšila rozvodovost. Z průměrných 2,2 rozvodu na tisíc obyvatel v roce 1970 jich v roce 2010 přibylo na celé 3. Průměrná česká žena dnes před oltář předstoupí ve 27 letech a za necelých 15 let poté se v 41 letech rozvádí. Spoléhat se na to, že se partneři ve stáří navzájem (nejen) finančně podpoří, tedy představuje značné riziko.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Ústí nad Labem se plně hlásí k udržitelnosti

10:34 ČEZ: Ústí nad Labem se plně hlásí k udržitelnosti

Udržitelnost a civilizace je název třetí exteriérové výstavy, která je až do 14. května k vidění na…