Zlínský zámek o.p.s představuje architektonickou studii revitalizace zámku

12.12.2014 12:58 | Zprávy

Obecně prospěšná společnost Zlínský zámek dnes v hlavním sále zlínského zámku představí veřejnosti komplexní architektonické řešení možné budoucí podoby a využití nejstarší budovy ve Zlíně. Návrh kompletní revitalizace zámku pochází z dílny zlínského architekta Pavla Míčka, který mu věnoval více jak rok své práce. Jeho návrhu předcházel stavebně historický průzkum zpracovaný Magistrátem města Zlína a také zadání pro jeho nové využití zformulované zadavatelem o.p.s. Zlínský zámek společně s městem.

Zlínský zámek o.p.s představuje architektonickou studii revitalizace zámku
Foto: Copyright 2014 Pavel Míček
Popisek: Návrh Zlínského zámku na komplexní revitalizaci objektu.

Vytvořená architektonická studie detailně popisuje plánovanou rekonstrukci interiéru a exteriéru zámku, ale také účelné využití atraktivních prostor pro další aktivity, které by měly přispět k oživení zámku a vytvořit z něj nové centrum dění kulturního a společenského života ve Zlíně. Tím by se mělo stát moderní městské muzeum s důrazem na architekturu.

Hlavní myšlenka nové podoby zámku podle návrhu architekta Pavla Míčka vychází z bohatství a velkého potenciálu města Zlína. „Mělo by zde vzniknout městské muzeum zasvěcené architektuře, které bude mapovat historii Zlína, jeho nejvýraznější osobnosti a obory, kterými Zlíňané prospěli městu samotnému, ČR i Evropě. Jsou to například systémy vzdělávání, průmyslový design, architektura nebo odkazy na cestovatelství,“ uvádí zástupce o.p.s. Zlínský zámek Čestmír Vančura. Muzeum by mělo poskytnout i prostory školám pro edukaci ve smyslu předávání informací o historii města.

K vytvoření muzea plánuje architekt Míček využít třetí, ale zejména čtvrté podlaží (prostor bývalého krovu), které by z tohoto důvodu mělo projít nejzásadnější změnou. Stávající střechu by tak mohl nahradit unikátní objekt moderní architektury, díky němuž zámek získá zcela novou, osobitou tvář. „Uvědomujeme si, že tato část navrženého architektonické řešení bude pro mnohé překvapivá a nekonvenční“, vysvětlil Čestmír Vančura.

Přechod mezi dávnou historií města a jeho budoucností by měly vyplnit aktivní dílny - ateliéry, situované do druhého patra zámku. „Šlo by o ateliéry designérů a snad i architektů a stavitelů, průmyslových inženýrů a jiných užitečných profesí, které dnes potřebujeme pro rozvoj vzdělání nové generace a rozvoj našeho města,“ doplňuje Vančura. V dalších částech zámku by potom měla mít své místo moderní restaurace, kavárna, společenský sál, sloužící rovněž jako obřadní síň, zážitkový hotel a již fungující Galerie Václava Chada.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní zemědělské muzeum: Stará garda kuchařů a cukrářů představila menu světové výstavy Expo v Ósace

11:27 Národní zemědělské muzeum: Stará garda kuchařů a cukrářů představila menu světové výstavy Expo v Ósace

Ve čtvrtek 24. dubna bylo na tiskové konferenci v Národním zemědělském muzeu (NZM) v Praze představe…