Zda se referendum nakonec uskuteční, zatím není vůbec jasné. Musí k tomu být totiž vydán zvláštní ústavní zákon, pro jehož schválení je nutná třípětinová většina jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu. Podpora tohoto zákona ze strany TOP 09 je však díky negativnímu stanovisku na zasedání vlády patrně nereálná.
ParlamentníListy.cz oslovily poslance TOP 09 a ČSSD a senátory ČSSD a ti v drtivé většině uvedli, že budou hlasovat proti ústavnímu zákonu o fiskální unii EU.
Brífink vlády
Místopředseda TOP 09 a Miroslav Kalousek potvrdil, že TOP 09 referendum ke smlouvě k fiskální unii nepodpoří, neboť se podle něho nejdná o změnu primárního práva, což je i stanovisko ministerstva zahraničí. Dále uvedl, že souhlasí s argumentací Alexandra Vondry k Lisabonské smlouvě, kdy Vondra v Topolánkově vládě říkal, že není nutné referendum. Kalousek také uvedl, že se mu příčí schválit referendum společně s KSČM a ČSSD.
Nečas na to zareagoval s tím, že i v případě, že by se smlouva o fiskální unii schvalovala v parlamentu, tak by to muselo bý na základě článku 10 a), tedy ústavní většinou ve sněmovně i v Senátu. Nečas dále připomenul, že dle ústavy prezidentské smlouvy sjednává prezident a pokud by ji měla sjednat vláda, musel by ji dát zmocnění, které ji doposud nedal. Zdůraznil, že konzistentní postoj prezidenta Václava Klause, který již předeslal, že smlouvu ratifikovat nebude, by bylo i to, kdyby vládě takové zmocnění ke sjednání smlouvy nedal.
Nečas též řekl, že by se referednum nemuselo týkat přímo smlouvy o fiskální unii, ale celého balíku smluv, které se týkají přistoupení ČR do eurozóny včetně přistoupení k evropskému záchrannému mechanismus ESM. Zdá se ale, že VV budou tvrat na referendu k fiskální unii.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík, rp, ova