Aspoň lidé zhubnou, zaznělo z ODS na dotaz o vyšší dani

06.08.2012 7:23 | Zprávy

S vyšší DPH se vybralo méně peněz. Říkají to aktuální čísla i známá Lafferova křivka. Budou díky tomu lidé méně jíst? A proč pravicovou vládu často kritizují i pravicoví ekonomové a osobnosti? Zeptali jsme se koaličních politiků. Poslanec ODS Aleš Rádl zmínil, že možná díky tomu budou lidé jíst zdravěji.

Aspoň lidé zhubnou, zaznělo z ODS na dotaz o vyšší dani
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jídlo, ilustrační foto

Mnohá média, ale i řada ekonomů, odsoudila ministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska, že zvýšením DPH zavinil snížení celkového výběru daní oproti stejnému období za loňský rok, kdy byla snížená i základní sazba této daně nižší.

Navíc další zvýšení a tedy i zdražení od roku 2013 podle levice brutálně sníží už tak nízkou koupěschopnost a lidé budou šetřit a kupovat špatné potraviny. ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků z ODS a LIDEM, jak kroky ministra financí ze své koaliční TOP 09 hodnotí a zda je skutečně Miroslav Kalousek, respektive celá vláda vinna tím, že budou lidé s už tak nízkými příjmy méně utrácet i za potraviny a zda se dá říci, že budou vlastně méně jíst.

Kalousek prý chce rozmělnit vlastní odpovědnost

Vládní kabinet Petra Nečase (ODS) přitom kritizují i pravicoví ekonomové a osobnosti názorově blízké prezidentu Václavu Klausovi.

Podle europoslance za ODS Ivo Strejčka za to opravdu může ministr Kalousek. „To by se mu hodilo permanentně tlačit na zvýšení daní a pak rozmělnit zodpovědnost,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Lidé však vlivem vyšších daní nezačnou méně jíst, to je prý nesmysl. Spotřebitelé spíše omezí nákupy ostatních statků, než jídla. Takovou rétoriku europoslanec Strejček považuje za populistické vyjádření ČSSD.

„Bohužel se politika vlády ‚díky‘ Kalouskovi odklonila od  ekonomicky liberální politiky nízkých daní a nabídkové ekonomiky ke křesťansko-sociální politice vysokých daní a vysoké míry přerozdělování. To je pro některé z nás obtížně přijatelné,“ vysvětluje kritiku vlády z pravicových pozic Ivo Strejček.

ČSSD křičí, přitom sama v době růstu špatně hospodařila

„Ministerstvo financí pravděpodobně neočekávalo, že se občané začínají nyní chovat více jako úsporní spotřebitelé,“ míní poslankyně strany LIDEM Dagmar Navrátilová. „U každého zvyšovaní daní je nutné teď vyvažovat mezi snahou o omezení schodku rozpočtu a zároveň nepřidusit příliš ekonomiku. Myslím, že levice hledá zdůvodnění svých minulých činů ve vládě, a to především ČSSD, která v době růstu byla špatným správcem České republiky. Je pravdou, že všichni šetříme a omezujeme nákupy, ale rozhodně si nemyslím, že budeme kupovat i nekvalitní potraviny. Na to, proč do vlády šijí i pravicoví ekonomové, se musíte zeptat těchto ekonomů,“ uvedla.

Poslanec ODS Walter Bartoš konstatoval, že se ukazuje, že zvýšením DPH a tedy vyšším zdaněním spotřeby lidé začali méně nakupovat. „Tím pádem se snížil celkový výběr. Lafferova křivka prostě není nějaká teoretická poučka, ale funguje. Je dobré prolistovat si občas dějiny ekonomického myšlení. Prospěje to každému, i ministru financí Kalouskovi,“ doporučuje ministrovi a prvnímu místopředsedovi TOP 09 občansko-demokratický poslanec Bartoš.

Alarmistické scénáře levice přiživují strach a nejistotu

„Ministr financí Miroslav Kalousek je oblíbeným hromosvodem levicové opozice, která na něj svádí všechny hříchy světa. Oceňuji, že se snaží řešit rozpočtový deficit. Levice kritizuje zvýšení DPH a sama prosazuje zvyšování daně z příjmů,“ reagoval poslanec vznikající strany LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake Jiří Rusnok.

„Je ale hodně odvážné tvrzení, že vinou vlády budou lidé méně jíst. Levice ráda přehání a svými alarmistickými prohlášeními jen vyvolává v lidech pocit nejistoty a strachu,“ viní opoziční politiky Rusnok.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chyba poplatníků, že jim nejde podat přiznání, sdělil nám „finančák“. Bartoš ve varu

13:24 Chyba poplatníků, že jim nejde podat přiznání, sdělil nám „finančák“. Bartoš ve varu

Tvrzení Generálního finančního ředitelství (GFŘ), že je portál finanční správy MOJE daně „plně dostu…