Ti, kdo pobírají od státu jakýkoliv příspěvěk či dávku, budou muset počítat s kontrolami. Stát totiž hodlá ověřovat, zda peníze využívají na to, na co jim přispěl. Což například u zdravotně postižených, či rodičů handicapovaných dětí působí poněkud nedůstojně. Na druhou stranu poslanecké náhrady, které se za rok vyšplhají k půl milionu korun na hlavu, nikdo kontrolovat nebude.
Problémy s fanancováním svého bydlení pomocí poslaneckých náhrad měli v minulosti například Stanislav Gross, Bohuslav Sobotka či Libor Ambrozek. Sobotka před dvěma lety přiznal, že k financování svého bytu v Praze za sedm milionů použil i náhrady. "Ano, používal jsem k tomu i peníze z poslaneckých náhrad. Neznám ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval," řekl Sobotka. Ve využívání poslaneckých náhrad ke spoření na byt nevidí Sobotka problém. "Pro využití prostředků není stanovené žádné přesné pravidlo. Zákon jsem neporušil," uvedl.
Ambrozek kvůli náhradám odešel
Bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek loni přiznal, že zneužil část svých poslaneckých náhrad ke stavbě vily v Kyjově. Na dům za deset milionů korun si nevzal hypotéku, u 5,5 milionu korun ale nemohl doložit, kde je získal. Později sdělil, že na stavbu použil část svých poslaneckých náhrad, které jsou ale určené výhradně na dopravu, ošacení a ubytování. Ambrozek se měl stát vicehejtmanem Jihomoravského kraje, kvůli aféře se ale loni v srpnu rozhodl, že na post kandidovat nebude.
Pravdou ale je, že nákup nemovitosti nebo bytu musí zákonodárci přiznat, pokud za náhrady pojedou na cestu kolem světa, nikdo to nemůže kontrolovat. Navíc poslanci argumentují tím, že peníze chodí společně a těžko se oddělují. Náhrady poslanců se pohybují od částky 31 900 až po 43 300 korun měsíčně.
Opravdu potřební postižení budou moci od státu dostat příspěvek na nákup auta 200 tisíc za deset let, dosud to bylo 100 tisíc na pět let. Pro zajímavost za deset let pobere zákonodárce na náhradách 4,5 milionu korun.
- TÉMA: Sociální dávky
Je to nedůstojné
Poslankyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová své poslanecké náhrady darovala Občanskému sdružení Cesta životem bez bariér.
„Domnívám se, že důsledně kontrolovány musí být důvody přiznání této dávky a poté se musí zabezpečit, aby bylo zaplaceno bydlení, popřípadě stravování dětí ve školní jídelně," řekla pro ParlamentníListy.cz poslankyně KSČM Soňa Marková.
Marková totiž upozorňuje, že příspěvky a dávky nepobírají jen lidé, kteří nechtějí pracovat. „Další kontroly nepovažuji za důstojné vůči lidem, kteří čerpají sociální dávky ne vlastní vinou, ale například kvůli nemožnosti získat práci, nebo ze zdravotních důvodů," míní poslankyně. Nikdo z dalších oslovených poslanců na otázku ohledně dávek, příspěvků a poslaneckých náhrad nereagoval.
Čtěte také:
- Kdo je v nouzi a chce peníze, bude pracovat. Hlásí ministr Drábek
- Ministr Drábek: Státní sociální síť má zachycovat pouze ty potřebné
- Už žádné nekonečné dávky na bydlení, rozhodlo ministerstvo
- Očesávání invalidů? Frustrace novinářů z okurkové sezony, míní Drábek
- Druhá Opencard? Poskytovatel na sociální kartě vydělá stovky milionů
- Sociální karta je podle zástupce zdravotně postižených zbytečná
- Jedna flaška alkoholu koupená na"sociální kartu" a bude zle
- Na první pohled "socka"? Bouře kolem karet na sociální dávky
Ilustrační foto: Hans Štembera
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Urban