„V mnoha věcech je naše reforma výrazně odlišná od té vládní, jde o dost bodů, se kterými nesouhlasíme," vyjádřil se Špidla.
Horníkům musí platit zaměstnavatelé připojištění
Za hlavní úkol do budoucna považuje Škromach udržet základní průběžný důchodový systém. „Rozhodně bude důležité v budoucnu, vlastně už i v současnosti důchodové připojištění, o tom nemůže být diskuze. Ovšem musí je podporovat stát a to formou daňového zvýhodnění a státního příspěvku. Bez toho by na to nižší příjmové skupiny lidí totiž nedosáhly," prohlásil stínový ministr práce a sociálních věcí.
Čtěte také:
Do důchodu v 70? Až na konci století
Premiér ustupuje: Horníci půjdou do penze dřív
Senát nechce oddalovat důchodový věk. ČSSD prosadila svou
Jeník (ODS): Parametrické změny důchodového systému jsou nevyhnutelné
Pečuje o seniory a říká: Důchod v 70, to už budete na vozíku
Podle vize ČSSD bude třeba zavést povinný doplňkový systém pro pracující v mimořádně zatěžujících povoláních a umožnit jim tak odejít do důchodu dříve. Tento systém by mohly zabezpečovat třeba i reformované současné privátní fondy důchodového připojištění. „Zda soukromé nebo státní fondy, to je jen zástupná otázka. Podstatné je, aby lidé, kteří mají nejnáročnější zaměstnání, třeba horníci, nebo hutníci mohli odejít do důchodů dříve, řekněme o pět let. Podstatné je, že u těchto rizikových profesí by bylo důchodové připojištění a hradil by je zaměstnavatel," vysvětluje Škromach.
V otázce věku pro odchodu do důchodu považuje ČSSD současnou hranici za rozumnou. „Tím ovšem nechci říct, že není možné ji do budoucna zvyšovat. Zdroje na vyplácení důchodů jsou limitované a už teď jsou opravdu na hraně," míní místopředseda ČSSD, který si dovede představit posunutí hranice o dva roky..
Špidla odmítá nový pilíř
„Podle mě je trochu předčasné mluvit o zvyšování hranice prodlužování odchodu do důchodu, když nevíme, jaký ten důchod bude. Navíc si musíme uvědomit, že lidé v 55 letech dnes velice těžko hledají práci. Bylo by smutné, kdyby pracovali sedmdesátníci a absolventi by práci nenašli," tvrdí Škromach a dodává, že zdravotní stav lidí v pětašedesáti letech se velmi liší. Někdo může lámat skály, někdo sotva chodí.
Vladimír Špidla řekl pro ParlamentníListy.cz, že vše vysvětlí až zítra. Nakonec však sdělil své zásadní připomínky. „Zásadně jsme proti vytváření nového kapitálového pilíře, to by přineslo zisky jen správcům fondů, musí se transformovat ten současný. Také máme výhrady s opt - out v navrhované formě," řekl Špidla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Urban