Exšpión Randák obviňuje šéfa BIS z podlézání politikům

27.08.2011 21:19 | Zprávy

Bývalý šéf civilní rozvědky UZSI Karel Randák se ze společenského života nestáhl. Ba naopak, pohybuje se v něm víc než kdykoli před tím. Nejenže pomáhá na světlo korupčním kauzám z pozice hlavního vyšetřovatele v Nadačním fondu proti korupci, ale v nedávném rozhovoru se opřel i do současného šéfa BIS Jiřího Langa.

Exšpión Randák obviňuje šéfa BIS z podlézání politikům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace

Jedná se pouze o otevření starých jizev nebo má Randákova kritika Langovy osoby nějaké hlubší opodstatnění?

Psali jsme:
Exšéf rozvědky Randák řídí vlastní policii. V Nadaci proti korupci
Tato země nesmí být jen pro gaunery, apeluje na národ Okamura

Lang se jim podbízí

"V 90. letech lidé začali pomalu chápat, že se tajné služby dají k něčemu využít. To platí především o vnitřní službě, Bezpečnostní informační službě (BIS), kontrarozvědce. To je mocenský nástroj, ať chcete, nebo ne. Rozvědka funguje v zahraničí, neví nic o privatizačních procesech bank, o šmelinách... Samozřejmě se jim něco donese, ale tyhle informace nezpracovávají. Zatím co BISka po nich jde cíleně, a tudíž je využitelná jako informační zdroj pro politiky.

A právě ve druhé polovině devadesátých let to čeští politici pochopili. A využívají ji do dneška. Chybou vedení BIS však vždycky bylo to, že šlo politikům příliš na ruku. Ředitel kontrarozvědky by neměl za politiky běhat, podbízet se jim a říkat my tu máme ještě tohle a tohle by vás taky mohlo zajímat... A právě to bohužel současný ředitel BIS Jiří Lang dělá," uvedl v rozhovoru pro finmag.cz Randák.

SLEDUJEME TÉMA Korupce

S poukazem, že se ředitel Lang nehodlá touto invektivou zabývat, se jeho obhajoby chopil tiskový mluvčí BIS Jan Šubrt.

"Velmi důrazně a jednoznačně odmítám, že by ředitel BIS gen. Jiří Lang jakýmkoliv způsobem - přímo či nepřímo - politizoval činnost Bezpečnostní informační služby. Podbízel se a nadbíhal politikům, účelově jim podsouval informace, dopřával sluchu té či oné politické straně, nebo přímo zajišťoval, aby BIS ve prospěch té či oné politické strany jednala. Opak je pravdou. Pod vedením gen. Jiřího Langa funguje BIS jako přísně apolitická zpravodajská instituce, která se výhradně a důsledně řídí zákonem," zdůraznil pro ParlamentníListy.cz Šubrt.

Protizákonné

Jablko sváru mezi oběma pány leží pravděpodobně jinde. Když byl šéf UZSI Karel Randák po nástupu Topolánkovy vlády odvolán, byl dočasně vládou pověřen vedením UZSI právě Jiří Lang, který však už v té době šéfoval BIS. Toto vládní pověření bylo podle Randáka protizákonné.

"Nikdo nemůže mít dva služební poměry. Když to vládě to po pár měsících došlo, jmenovali urychleně nového ředitele," vysvětluje redakci Randák.

Čtěte také:
Randák drtí korupci. Má první případ, teď dělá na "něčem politickém"

Nemají se v lásce

Podle předsedy Výboru na obranu a bezpečnost Františka Bublana, který pobýval ve funkci ředitele UZSI ještě před Randákem, zde navíc existuje jistá konkurence a místy až nevraživost mezi rozvědkou UZSI a kontrarozvědkou BIS.

"Někteří agenti, pokud jsou nespokojeni u BIS, přecházejí k UZSI, obráceně to bývá málokdy. Problém je také v tom, že si v některých případech tyto tajné služby lezou, jak se říká, do zelí. Uzina vypátrá zahraniční ,,nebezpečí", které má však ekonomické dopady do ČR a zde by to měla přebírat BIS, na některých případech tedy musí spolupracovat. Je tu podobné špičkování až nevraživost jako třeba mezi Útvarem na odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policií," vysvětluje redakci Bublan.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově

16:33 ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově

Trutnovský hřbitov se zazelená osmnácti novými lípami. Nadace ČEZ na nákup rostlin přispěla částkou …