Miloš Zeman byl historicky třetí hlavou státu, která Nejdek na Karlovarsku navštívila. V úvodu setkání se zdejšími občany to řekl starosta města Lubomír Vítek. „Prvním byl rakousko-uherský císař Karel I. v roce 1918, druhým Václav Klaus roku 2006 a nyní máme 7. března 2016 a já vítám prezidenta Miloše Zemana,“ sdělil starosta občanům, kteří do posledního místa zaplnili zdejší kinosál.
„Pečlivě jsem si prostudoval dokumentaci k Nejdku a zjistil jsem, že vám není co vytknout, což mě hluboce zklamalo, protože já hrozně rád kritizuji. Chtěl bych tedy poděkovat za to, že ve vašem městě a jeho okolí klesla nezaměstnanost z loňských osmi na letošních šest procent, čímž se dostala na celostátní průměr. Nezaměstnanost je nejenom ztráta výdělku, je to i ztráta lidské důstojnosti,“ začal vážněji prezident.
Následně v reakci na úvodní slova hejtmana Martina Havla zopakoval prezident, že nejdůležitější součástí jeho krajských cest jsou diskuse s občany. „Někteří politici mají takový zvláštní zvyk. Když přijedou do podniku, setkají se s vedením, ale nesetkají se se zaměstnanci. Když přijedou do města, setkají se s vedením města, ale nikoli s občany. Nevím proč. Buď se občanů bojí, nebo na ně nemají čas a obojí je špatně. Mohu vás potěšit, až nastane volební kampaň, začnou se politici rojit. Rojí se vosy, rojí se sršni, tak proč by se nerojili i politici. A to uvidíte ty buřtíčky, to pivo, ten gulášek a samozřejmě i spoustu slibů. Dám vám radu. Zeptejte se všech kandidujících politiků bez rozdílu jejich politické příslušnosti, co jste až dosud udělali, co je za vámi. A když na tuhle otázku nebudou umět odpovědět, tak je nevolte,“ doporučil občanům Nejdku prezident Zeman.
Jeden z občanů se hlavy státu ptal na případ předsedkyně Energetického a regulačního úřadu Aleny Vitáskové, kterou soud nepravomocně odsoudil k osmi a půl roku vězení. „K případu paní předsedkyně Vitáskové se definitivně vyjádřím teprve tehdy, až rozsudek bude pravomocný. Zažili jsme v soudní praxi, kdy nepravomocný rozsudek byl zvrácen soudem vyšší instance. Chcete-li znát můj pracovní názor, tak mám silný pocit, že je to boj proti kráse našich polí, která jsou poseta solárními panely. Musíte uznat, že takový solární panel, solární louka, to je něco, na co oko s libostí spočine. Když k estetickému dojmu přidáte to, že elektřina vyráběná těmito panely je asi čtyřikrát dražší než normální elektřina a tento rozdíl jde do kapes takzvaným solárním baronům, proti kterým Alena Vitásková bojuje, lze předpokládat, že nastoupila na velmi, velmi těžkou cestu boje proti solární mafii. Uvidíme, jak rozsudek dopadne. Pokud by se nezákonně obohatila, šel by trest pochopit, pokud tomu tak není, a zatím se to nezdá, že by to tak bylo, tak trest, který sazbou odpovídá trestu za vraždu, mi připadá poněkud paradoxní. Nehledě na to, že samozřejmě všichni jsme jenom lidé, všichni jsme ovlivnitelní, až na mě pochopitelně, a není úplně vyloučeno, že solární baroni si mohli najít cestičku k některým soudcům,“ nadnesl Miloš Zeman.
Další otázka se týkala politické korektnosti, islámu a toho, zda o těchto věcech prezident debatuje s Bohuslavem Sobotkou nebo Jiřím Dienstbierem. „S panem Sobotkou jsem povinen diskutovat jako prezident s premiérem. S panem Dienstbierem naštěstí nejsem povinen diskutovat, takže o migrační krizi jsem se samozřejmě s panem premiérem bavil, a jak víte, máme rozdílné názory,“ rýpl si Zeman do ministra pro lidská práva z ČSSD.
„K té politické korektnosti, kterou opravdu nevynikám. Nedávno jsem si přečetl, že v Rakousku politická korektnost velí, aby se uklízečce říkalo, cituji doslova: kosmetička podlahových ploch. Konec citátu. Vážení, já budu vždycky, a to si této profese vážím, uklízečce říkat uklízečka a jiný už nebudu,“ potěšil opět publikum prezident.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka