Už v srpnu o této záležitosti jednalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se sociální komisí Rady Asociace krajů. Zástupci komise tehdy zdůraznili, že částka ve výši 6,1 miliardy korun je nedostačující. Začátkem října pak přišlo na MPSV stanovisko komise, že kraje odmítají principy dotačního řízení a konstrukci směrného čísla a požádají ředitele krajských úřadů o vydání pokynu pro jejich zaměstnance, aby se podíleli na dotačním řízení v omezeném rozsahu.
Protestují odbory i zaměstnavatelé
MPSV konstatovalo, že se tím ohrozí fungování úrovně krajských úřadů jako výkonu státní správy v přenesené působnosti v rámci realizace dotačního řízení pro rok 2012 a významným způsobem může být destabilizována stávající síť poskytovatelů sociálních služeb.
S navrženou částkou nesouhlasily ani odbory. Dagmar Žitníková ze zdravotnických odborů na jednání expertní komise tripartity řekla, že odbory budou na jednání požadovat částku ve výši 8,5 miliardy korun. Tato částka má podle ní umožnit zařízením sociálních služeb vypořádat se se zvýšením DPH a navýšit platy zaměstnanců. Zaměstnavatelé navrhovali navýšení částky o 400 milionů na 6,5 miliardy.
Tripartita má dnes jednat vedle situace v sociálních službách i o takzvaných předdůchodech, tedy předčasných důchodech pro lidi s namáhavými profesemi, výši úhrad ve zdravotnictví pro příští rok a novele horního zákona.
Související:
Pozitivní Drábek. Jen nebere, ale i dává. Firmy, udělejte školky
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp